Częstochowa z nagrodami w ogólnopolskim konkursie

Janusz Koniecki, Anna Mazur-Nowak, Paweł Szczepanik/fot. Radio Fiat

Poznaliśmy laureatów ogólnopolskiego konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. W gronie wyróżnionych za najciekawsze prace literacko-plastyczne znaleźli się uczniowie częstochowskich szkół: Paweł Szczepanik i Oliwia Owczarek z Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Józefa oraz Kamila Jedynak z IV LO im. Henryka Sienkiewicza.

Mord w Katyniu dokonany na Polakach to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii naszego narodu. O zbrodni zdecydowały naczelne władze Związku Sowieckiego w 1940 roku. W wyniku masowych egzekucji życie straciło kilkadziesiąt tysięcy osób stanowiących elitę II Rzeczypospolitej. To, co dokonało się wiele lat temu stanowi przestrogę dla kolejnych pokoleń. Według starego powiedzenia – kłamstwo ma przecież krótkie nogi. Każda zbrodnia będzie więc ujawniona, a winowajcy zostaną ukarani. „Polskie serce pękło. Katyń 1940” to konkurs stworzony z myślą o upowszechnianiu wiedzy o polskich bohaterach, którzy stracili życie w okrutny sposób. – Takie inicjatywy warte są udziału – mówi Janusz Koniecki, nauczyciel Technikum SPSK im. św. Józefa w Częstochowie, opiekun artystyczny jednego z laureatów konkursu:

– Konkurs został ogłoszony przez Marszałek Sejmu Elżbietę Witek. W skład Komitetu Honorowego weszli: prezydent Andrzej Duda, ministrowie: obrony narodowej, spraw wewnętrznych czy edukacji. Był to konkurs ogólnopolski i nie ukrywam, że dość trudny. W pierwszej edycji nie udało nam się otrzymać wyróżnienia. Teraz sytuacja potoczyła się inaczej. Jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi.

Tegoroczny konkurs przeprowadzany został w trzech kategoriach. Literacka polegała na przygotowaniu pracy pisemnej na temat „Współczesnego wymiaru kłamstwa katyńskiego”. Druga na napisaniu tekstu piosenki poświęconej Zbrodni Katyńskiej, a trzecia dotyczyła pracy plastycznej. Zadaniem uczestnika było stworzenie projektu plakatu na temat związany ze Zbrodnią Katyńską. To właśnie w tej kategorii 2 miejsce w Polsce zajął Paweł Szczepanik z Technikum SPSK im. św. Józefa:

– Nie spodziewałem się tak dobrego wyniku. Moja praca przedstawia rozmazany napis „Katyń”, który czytelny jest z daleka. Pod nim znajduje się mniejszy: „i chcieli wymazać z pamięci”, czytelny z bliska. Praca ma na celu poruszyć odbiorców zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Jak dodaje Janusz Koniecki, udział młodzieży w konkursie ma wspaniałą wartość pozyskiwania wiedzy z różnych źródeł historycznych:

– Najważniejsze to było odszukanie tych wszystkich informacji oraz ich przyswojenie. Zrozumienie, z czym tak naprawdę mamy do czynienia. Istotą konkursu jest przypomnienie, że ci wszyscy ludzie zostali zamordowani, a pamięć o nich i prawda historyczna miały być zamazywane. To właśnie uchwycił Paweł w swojej pracy.

Wiedza na temat Zbrodni Katyńskiej była systemowo likwidowana w czasach PRL-u. Kiedyś o historii masowego mordu na Polakach nie można było uczyć. Teraz sytuacja się zmieniła, a o tragicznych losach ofiar sowieckiej zbrodni uczniowie słuchają z zaciekawieniem – mówi Anna Mazur-Nowak, nauczyciel historii w Technikum SPSK im. św. Józefa, wychowawca klasy Pawła Szczepanika:

– Dla nas Polaków jest to bardzo bolesny temat. Często zdarza się, że zamordowani w Katyniu są przodkami naszej młodzieży. Tak jest również w przypadku Pawła, który stracił w ten sposób wujka.

W konkursie literacko-plastycznym, przeznaczonym dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, nagrodzono też Oliwię Owczarek (uczennicę Technikum SPSK im. św. Józefa) za zajęcie 4 miejsca w kategorii plastycznej. Częstochowa może pochwalić się również pierwszym miejscem, które za „tekst piosenki” otrzymała Kamila Jedynak z IV LO im. Henryka Sienkiewicza.

ABK