Częstochowianka otrzymała stypendium ministra

Olga Wiewiora

30 czerwca Olga Wiewióra, członkini i wiceprezes Towarzystwa Galeria Literacka, otrzymała stypendium w dziedzinie literatury od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Olga Wiewióra (ur. 1980 r. w Częstochowie) – jest autorką trzech książek – “Dialogi rodzaju żeńskiego” (Częstochowa, 2011), “Kellerowskie szkice częstochowskie 2009-2011” (Częstochowa, 2011) i “Listy Nauzykai” (Lublin 2011), za które otrzymała I nagrodę w kategorii “Najlepsza książka młodego autora” w XXI Ogólnopolskim Konkursie Literackim organizowanym przez Lubelski Oddział SPP i pod patronatem Prezydenta Miasta Lublina. Autorka przynależy do częstochowskiego Towarzystwa Galeria Literacka; w latach 2013 – 2015 pełniła funkcję redaktor naczelnej “Częstochowskiego Magazynu Literackiego GALERIA”. Jej opowiadania, recenzje oraz relacje regularnie ukazują się w ogólnopolskim miesięczniku literackim “Twórczość”.

W lipcu 2014 roku uczestniczyła w warsztatach literackich i translatorskich w Ventspils na Łotwie. Tam zainteresowała się łotewską twórczością literacką i wydawniczą. Rezultatem tego pobytu był jej polski przekład tekstów łotewskiego poety Karlisa Verdinsa, który został opublikowany w miesięczniku społeczno-kulturalnym “Odra”. Obecnie po raz drugi została zaproszona do udziału w programie translatorskim w Ventspils, gdzie pracuje nad wydaniem szerszego zbioru tłumacz​eń.

Źródło: Towarzystwo Galeria Literacka