W środę 23 listopada w całym województwie śląskim prowadzone były działania pod nazwą NURD, czyli Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Akcja ma na celu poprawę bezpieczeństwa m.in. pieszych i rowerzystów.

O szczegółach działań w naszym mieście mówi podkom. Sabina Chyra-Giereś rzecznik prasowy Komendy Miejskiej w Częstochowie:

– Policjanci ujawnili ponad 206 kierujących, którzy popełnili wykroczenia w rejonie przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów. Najwięcej z tych wykroczeń dotyczyło przekroczenia prędkości w rejonie przejść dla pieszych. 188 kierujących zostało pouczonych, a 18 ukaranych mandatami karnymi. Policjanci zwracali też uwagę na zachowania niechronionych użytkowników dróg. Ujawnili 9 osób przechodziło przez jezdnię na czerwonym świetle, a 4 w miejscu niedozwolonym.

Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym jest nadmierna prędkość. Oczywiście zasady bezpiecznego poruszania się obowiązują nie tylko kierowców, ale również pieszych:

– Pieszy natomiast nie może wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazd. Musi zdawać sobie sprawę, że żaden samochód w miejscu się nie zatrzyma. Przed wejściem nawet na oznaczone przejście dla pieszych musi się rozejrzeć i upewnić, że wszyscy uczestnicy ruchu drogowego go dostrzegli i może przejść bezpiecznie na drugą stronę. Pieszy ma pierwszeństwo gdy znajduje się na przejściu dla pieszych lub gdy na nie wchodzi. Ale nie oznacza to, że może na nie wchodzić z marszu czyli wprost pod koła jadącego pojazdu. Zawsze musi się kierować zasadą ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu i przewidywać zachowanie innych uczestników. Często pieszy przechodzący przez przejście dla pieszych, na którym znajduje się pośrodku wysepka jest przekonany, że znajdując się na wysepce to nadal ma pierwszeństwo, otóż nie, bo stojąc w obrębie wysepki znajduje się w strefie tzw. azylu i zejście na drugą część przejścia wymaga respektowania zakazu wchodzenia bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd.

Będąc uczestnikiem ruchu drogowego należy przede wszystkim kierować się rozsądkiem, wyobraźnią, a także kulturą i wzajemnym szacunkiem. Bądźmy rozważni i bądźmy bezpieczni na drodze.

Skip to content