Częstochowska Policja apeluje: „Nie daj się zniewolić!”

Źródło: sajinka2 / Pixabay.com

Wakacje dla jednych są upragnionym czasem do odpoczynku, dla innych natomiast możliwością zarobienia dodatkowych pieniędzy za granicą. Co roku w okresie wakacyjnym pojawia się możliwość podjęcia pracy przy zbiorach truskawek, winogron, szparagów lub w innych sezonowych branżach. Praca sezonowa jest też niestety doskonałą przykrywką dla współczesnego niewolnictwa.

Ten problem dostrzegają przede wszystkim policjanci. Częstochowska Policja przygotowała specjalną kampanię, skierowaną do osób zainteresowanych pracą za granicą. O szczegółach opowiada podkom. Sabina Chyra-Giereś:

W związku ze zbliżającymi się wakacjami i potencjalnie większą liczbą osób poszukujących sezonowego zatrudnienia, częstochowska Policja rozpoczęła kampanię „Nie daj się zniewolić”. Celem tego przedsięwzięcia jest podniesienie świadomości w kwestii handlu ludźmi i przeciwdziałanie temu zjawisku. Kampania informuje o tym, jak bezpiecznie szukać pracy, jak nie zostać wykorzystanym oraz do kogo się zwrócić w razie potrzeby.

W ramach kampanii funkcjonariusze Policji będą prowadzić szkolenia. W jakim zakresie i dla kogo?

W ramach akcji zaplanowane zostały szkolenia dla pracowników częstochowskich instytucji, które zajmują się pomocą osobom bezrobotnym, takich jak Urząd Pracy, KRUS, OHP i ZGM TBS. Podczas spotkań omawiane będą zagadnienia pracy przymusowej, zmuszania do prostytucji, żebractwa czy też popełniania innych przestępstw. A przekazane podczas szkolenia informacje będą następnie kierowane do społeczeństwa przez przeszkolone osoby, w ramach ich codziennej pracy.

Oczywiście każda osoba rozważająca pracę za granicą może zgłosić się na najbliższy komisariat Policji z prośbą o wskazówki oraz o sprawdzenie wiarygodności firmy lub osoby, która proponuje pracę za granicą.

Niestety, często zdarza się, że do wyjazdu, który docelowo zakończy się piekłem, zachęcają kobiety, które zwykle budzą większe zaufanie niż mężczyźni. Jest to znany proceder zwłaszcza w przypadkach zmuszania do prostytucji. Nie dajmy się nabierać. Lokalny komisariat Policji jest dużo bardziej wiarygodnym źródłem informacji o zagranicznym pracodawcy niż osoby nieznajome.

Każdy, kto ma informacje o przypadkach handlu ludźmi, może się skontaktować z policjantami dzwoniąc pod numer 664 974 934 w godzinach od 6.00 do 22.00. W sytuacji zagrożenia życia należy dzwonić zawsze pod numer alarmowy: 112 lub 997.
– apeluje oficer prasowa.

Dołączamy do apelu Policji w tej sprawie i również zachęcamy do wzmożonej czujności podczas wybierania oferty pracy zagranicznej. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety.

Dla przypomnienia: numer telefonu do kontaktowania się w sprawie podejrzeń o zmuszanie do pracy lub handlu ludźmi to 664 974 934. Funkcjonariusze pełnią przy nim dyżur codziennie w godz. 6:00-22:00.

RG

Skip to content