Częstochowska Policja ostrzega: „Misie i dzieci toną po cichu”

W piątek 24 czerwca Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji zainaugurował w Parku Lisiniec kolejną edycję kampanii edukacyjnej „Misie i dzieci toną po cichu”. Oprócz pokazu ratownictwa wodnego w wykonaniu WOPR-u, mundurowi wraz z KRUS-em przygotowali dla najmłodszych konkurs z nagrodami.

Podczas wypoczynku nad wodą bardzo często możemy spotkać się z przykładami rażącej nieodpowiedzialności nie tylko ze strony nastoletniej młodzieży, ale również w wykonaniu rodziców, którzy nad wodę przyszli z małymi dziećmi. Jak wyjaśnia asp. Daniel Zych z częstochowskiej Policji, celem kampanii jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na wszystkie niebezpieczne zachowania nad wodą, które mogą prowadzić do tragedii:

Po raz kolejny inicjujemy akcję „Misie i dzieci toną po cichu”. Chcemy przypominać, że spożywanie alkoholu chociażby przez opiekunów tych dzieci, które się kąpią, może naprawdę doprowadzić do tragedii. Również przypominamy o innych zasadach bezpieczeństwa nad wodą, chociażby takich, żeby nie wchodzić do wody rozgrzanym. Żeby dbać o to, by nie spuszczać dzieci z oczu czy chociażby nie pływać po pijanemu kajakiem lub rowerem wodnym.

 

W ramach inauguracji kampanii, w Parku Wodnym Lisiniec częstochowski oddział regionalny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zainscenizował akcję ratowniczą osoby topiącej się. W akcji ratowniczej zaprezentowano skuter wodny. Była to widowiskowa i ciekawa atrakcja dla osób spędzających czas w miejskim parku. Jednak nie wszystkie przypadki topienia się są równie widowiskowe.

Kilka lat temu internet obiegło mrożące krew w żyłach nagranie, pięcioletniego chłopca, topiącego się na basenie w Helsinkach. Mimo tłumu ludzi dookoła, nikt nie zwrócił uwagi na to, że dziecko się topi. Asp. Daniel Zych zachęca również do tego, aby podczas wodnego wypoczynku zwracać wzmożoną uwagę nie tylko na swoje dzieci, ale też wszystkie inne, które mamy w zasięgu wzroku:

Myślę, że to jest bardzo ważna zasada – jak zresztą nasze dzisiejsze hasło mówi: „Misie i dzieci toną po cichu”. Oglądając jakieś filmy myślimy, że tak naprawdę tonący będzie wymachiwał rękoma, coś krzyczał – niestety w prawdziwym świecie tak nie jest. Osoba, która zachłyśnie się wodą właśnie tonie po cichu. Osoby, które obserwują to z boku, czasem myślą, że to są głupie zachowania. Warto być wyczulonym i warto przynajmniej powiadomić ratownika, że taka sytuacja na wodzie ma miejsce.

Funkcjonariusze przygotowali dla dzieci także szereg wyzwań konkursowych, które będą się pojawiać przez okres wakacji m.in. na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Dla uczestników, którzy wykażą się refleksem przewidziane zostały nagrody związane z wodną aktywnością, które ufundował częstochowski oddział KRUS.

Skip to content