Częstochowski UJD w gronie europejskich uczelni

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie dołączył do prestiżowego programu uniwersytetów europejskich. To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla studentów czy kadry naukowej, ale i mieszkańców miasta, ponieważ członkostwo w tym konsorcjum jest równoznaczne z nową jakością kształcenia, badań oraz inwestycji, na których skorzystają wszyscy.

Kamień milowy – w taki sposób można określić kolejną, udaną inicjatywę podjętą przez władze częstochowskiej uczelni. UJD dołączyło tym samym do elitarnego, ogólnoeuropejskiego grona uniwersytetów. Jak zapewnia rektor uczelni, prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, mamy do czynienia z ogromnym sukcesem kadry kierowniczej oraz naukowej. UJD stało się oficjalnie uniwersytetem europejskim… to znaczy jakim? – Otrzymanie statusu Uniwersytetu Europejskiego wzmacnia internacjonalizację w ramach konsorcjum dziewięciu uczelni. Realizujemy zadania, które Unia Europejska stawia przed uczelniami wyższymi, które mają ambicje do tworzenia silnych ośrodków. To nowa jakość. Uczelnia to nie tylko współpraca, to również jedność we wspólnych działaniach. Działania te zostały wytyczone na etapie projektu, a następnie wysoko oceniona. Konkurencja była duża.

Przed częstochowskim UJD otworzyło się wiele nowych szans rozwoju oraz współpracy z zachodnimi partnerami naukowymi. Uczelnia staje się z roku na rok coraz bardziej kosmopolityczna, a jej horyzonty postrzegania i możliwości rozszerzają się: – Dla uczelni to ogromna szansa na rozwój, a także na przeniesienie się do rzeczywistości europejskiej. Mamy szansę pokazać, że jesteśmy częścią Europy, że wykonujemy zadania na rzecz kraju. To dla nas duże wyzwanie, które obejmuje czteroletnią pracę. To jednak nie tylko organizacja projektu – to nowa rzeczywistość. Uniwersytet się zmienia, wchodzi coraz bardziej do grona najlepszych uczelni w kraju. W Polsce mamy niewiele uniwersytetów o statusu europejskim. Niedawno, dołączyliśmy również do kręgu uniwersytetów klasycznych. To ogromny krok w stronę rozwoju.

Od tej pory studenci oraz doktoranci decydujący się wziąć udział w programie Erasmus+, będą mogli otrzymać podwójny dyplom, o czym więcej mówi prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, prof. dr hab. Janusz Kapuśniak: – Dwie zrzeszone uczelnie nadają dyplom. Istnieje system „double diploma”. Uzyskuje się np. dyplom uczelni polskiej, a także uczelni hiszpańskiej. Bez względu na to, czy chodzi o tytuł magistra czy stopień doktora – można uzyskać je dzięki systemowi double degree.

Udział w programie uniwersytetów europejskich to nie tylko obietnica współpracy naukowej i instytucjonalnej, ale także realne – finansowe – wsparcie dla uczestników. Grupa „Colours”, której członkiem stał się UJD, na swoje projekty otrzymało dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej, w wysokości piętnastu milionów euro, czyli ponad sześćdziesięciu sześciu milionów złotych! Rektor UJD wie już, w jaki sposób zagospodarować te środki: – Piętnaście milionów euro jest poświęcone dla całego konsorcjum. W naszym przypadku to niemal 1 mln euro. Połowa społeczności uczelni – studentów, doktorantów i pracowników, będzie musiała uczestniczyć w wymianie stacjonarnej lub online. Pieniądze obejmą wszystkie zadania związane z mobilnością i pracą zespołów, ale przede wszystkim samych ludzi.

Program „Uniwersytety Europejskie” został zainicjowany przez prezydenta Francji, Emmanuela Macrona. W jego wizji ściślejsza współpraca uczelni europejskich oraz ich głębsza integracja naukowa, kadrowa czy instytucjonalna, pozwolą stworzyć przeciwwagę dla intelektualnego drenażu, jaki uskuteczniają amerykańskie uczelnie na kontynencie. Unijna współpraca uniwersytecka pozwoli także przeciwstawić się wpływom Chin, które z roku na rok są w Europie coraz wyraźniejsze.

Skip to content