Częstochowskie służby: to był weekend pełen pracy

O tym, że weekend dla częstochowskich służb był intensywny i pracowity, przekonują raporty z ostatnich trzech dni. Szczególnie dużo pracy mieli policjanci z częstochowskiej drogówki – aż 44 razy wyjeżdżali oni do sytuacji na ulicach miasta oraz regionu.

Spośród nich 38 to niegroźne kolizje, natomiast pozostałe 11 stanowiły poważne w skutkach wypadki. Zabrakło koncentracji i ostrożności na drogach, co najczęściej skutkowało nieustąpieniem pierwszeństwa.

– Tak było np. w sobotę przed godziną 13:00. Kierujący Fordem, jadąc ul. Kościuszki, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu motocykliście. Kierujący jednośladem z poważnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala. Godzinę później w Zawadzie przy ul. Sobieskiego, kierujący Seatem Ibiza na skrzyżowaniu ul. Częstochowskiej, Sobieskiego i Kościuszki nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierowcy Seata Altea. Kierowca i pasażerowie pojazdu Altea (w tym dzieci w wieku cztery i osiem lat) z obrażeniami ciała trafili do szpitala. To tylko kilka zdarzeń, w których poważnie ucierpiało 11 osób. Reszta zdarzeń wyglądała podobnie. Apelujemy o rozsądek i rozwagę na drodze oraz wzmożoną czujność i koncentrację, gdyż chwila nieuwagi może kosztować nawet życie – poinformowała i zaapelowała asp. szt. Barbara Poznańska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Jednym ze zdarzeń drogowych była groźnie wyglądająca stłuczka BMW oraz Renault, do której doszło w niedzielę wieczorem na rondzie przy Rynku Wieluńskim w Częstochowie. Przy skutkach tej sytuacji, poza policją interweniowała również straż pożarna. Funkcjonariusze tej służby podjęli w miniony weekend 46 sytuacji: gasili 13 pożarów, usuwali skutki 30 miejscowych zagrożeń oraz wyjeżdżali do trzech fałszywych alarmów.

– 17 czerwca ok. godz. 13:00 w miejscowości Zawada dostaliśmy informację o wypadku. Po dojeździe na miejsce ustalono, że doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych, w których podróżowały trzy osoby dorosłe oraz dwójka dzieci. Przed przybyciem pierwszego zastępu strażaków cztery osoby opuściły pojazd. W jednym z samochodów pozostałe małoletnia w wieku ok. siedmiu lat, której udzielono kwalifikowaną pomoc przedmedyczną oraz ewakuowano z pojazdu. Pozostałych uczestników wypadku zostali zabezpieczeni przez przybyłe na miejsce zespoły ratownictwa medycznego. Najciężej ranną małoletnią przetransportowano do szpitala w Katowicach poprzez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Pozostałe osoby biorące udział w zdarzeniu trafiły do szpitali w Częstochowie i w Radomsku. Działania straży pożarnej polegały tutaj na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do poszkodowanej, udzieleniu pomocy przedmedycznej oraz wydobyciu z pojazdu i odłączeniu akumulatorów w obu pojazdach, zabezpieczeniu lądowiska dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i pomocy w transporcie poszkodowanej. W czasie działań droga, na której doszło do zdarzenia, była zablokowana w obu kierunkach. Policja kierowała ruchem. W tym samym dniu po godz. 18:00 otrzymaliśmy informację, że w miejscowości Nakło mężczyzna w wieku ok. 30 lat spadł z przyczepy przewożącej siano. W wyniku zdarzenia najprawdopodobniej koło przyczepy otarło się o jego brzuch, powodując uraz. Przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego wezwał na miejsce Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Stwierdzono konieczność przetransportowania do szpitala – mówił mł. bryg. Paweł Liszaj, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

W czasie minionego weekendu dyżurni częstochowskiej Straży Miejskiej przyjęli 123 telefoniczne zgłoszenia od mieszkańców miasta. Najwięcej z nich dotyczyło zakłócania porządku oraz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Odnotowano 53 takie sytuacje. Podczas pilnowania spokoju w mieście przydatny był m.in. monitoring.

– W ciągu minionych trzech dni pracownicy Straży Miejskiej z referatu ds. monitoringu przeprowadzili 12 obserwacji, które wymagały interwencji Straży Miejskiej. Oprócz interwencji zgłoszonych przez mieszkańców miasta strażnicy podejmowali też własne działania podczas patroli. Funkcjonariusze zabezpieczali m.in. kilka wydarzeń plenerowych, które odbyły się w Częstochowie. Były to imprezy, które odbywały się w związku z „Industriadą” oraz „Festiwalem Bajki” w Parku im. Staszica. Ponadto zabezpieczano rejon al. Promenady im. Czesława Niemena w związku z odbywającymi się tam imprezami oraz rejon Al. NMP w związku z przejściem pielgrzymki z Archikatedry na Jasną Górę. Ponadto patrole Straży Miejskiej zabezpieczały doraźnie rejony festynów w Szkole Podstawowej nr 24 przy ul. Hubermana i Szkole Podstawowej nr 46 przy ul. Szamotowej. Strażnicy miejscy zabezpieczali też piknik z okazji Międzynarodowego Dnia Deskorolki na Placu Biegańskiego. Strażnicy wzięli też udział w uroczystościach z okazji Święta Pułkowego 27. Pułku Piechoty. Wystawiono poczet sztandarowy oraz asystowano podczas złożenia wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego – mówił Artur Kucharski, rzecznik Straży Miejskiej w Częstochowie.

W tygodniu strażnicy podjęli co najmniej trzy różne interwencje wobec osób, które posiadały karty bankomatowe i dowody osobiste na nazwiska innych osób. Wszystkie sprawy zostały przekazane policji.

BNO

Skip to content