Mija 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II. 27 kwietnia 2014 roku wraz z papieżem Polakiem kanonizowany został Jan XXIII. Na uroczystości do Watykanu zjechało 800 tysięcy wiernych z całego świata, prezydenci, premierzy oraz oficjalne delegacje z prawie stu krajów, w tym przedstawiciele innych wyznań i religii.

O tym, że Jan Paweł II powinien zostać świętym, mówiono tuż po jego śmierci. Nadzieje wiernych były widoczne podczas jego ceremonii pogrzebowej, kiedy na placu św. Piotra wznosili transparenty z napisem „Santo subito”, czyli „Święty natychmiast”. Na ich wołanie odpowiedział papież Benedykt XVI, ogłaszając 13 maja 2005 roku przyspieszenie procesu beatyfikacyjnego. W styczniu 2011 roku został ogłoszony dekret papieski, a potem data beatyfikacji. Uroczystość odbyła się w tym samym roku, 1 maja. Udział w ceremonii wspomina abp Wacław Depo:

Kiedy uczestniczyłem na Placu św. Piotra w darze beatyfikacji Jana Pawła II, a następnie w jego kanonizacji z niepokojem oczekiwałem na odsłonięcie obrazu z jego wizerunkiem. Obawiałem się tego, aby twarz Ojca Świętego nie ukazywała jego ludzkiego bólu, choroby. Papież nauczył nas bowiem zrozumienia istoty cierpienia. Nauczył nas sztuki umierania. Kiedy nastąpiło odsłonięcie obrazu, odetchnąłem z ulgą. Ujrzałem twarz papieża ze wspaniałym ojcowskim spojrzeniem. Była to bardzo wzruszająca chwila. Całą tę sytuację odebrałem jako wielką Bożą łaskę. To spojrzenie papieża, przypomina jego trwanie przy nas. Wpatrujmy się więc w jego wizerunek i nie bójmy się prosić o wstawiennictwo.

Prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, ksiądz Roman Szpakowski, powiedział, że zawsze będzie pamiętał wizytę papieża Jana Pawła II w Polsce w czerwcu 1991 roku, u progu odzyskanej wolności. Papież przypomniał rodakom prawdy Dekalogu:

Chcemy, żeby to, co Jana Paweł II przekazywał nam, pamiętamy to, co się działo, wielkie zgromadzenia, wielkie tłumy jego nauka. Ja sam osobiście zawsze wracam do tego, gdzie zrobił nam rachunek sumienia z tych 10-ciu Bożych Przekazań. Chciałbym, żebyśmy wrócili do jego nauki, do tego, co nam przekazywał, jak odczytywać właściwie Ewangelię, jak odczytywać właściwie ten kierunek naszego życia zgodny z nauką Jezusa Chrystusa.

Salezjanin przypomniał również o dziedzictwie wiary i nieprzemijających wartościach, którym hołdował święty Jan Paweł II:

Zawsze od samego poczęcia, aż do końca, do ostatniego tchnienia, bronił tego życia. Nigdy do końca nie wiemy, jakie dziecko się urodzi. Jan Paweł nigdy nie przyłożył paluszka, żeby powiedzieć, że to życie jest niewarte. Nam życie daje Pan Bóg i tylko On może nam je zabrać. Pan Bóg nie zabiera nam życia. Jan Paweł II sami widzieliśmy, jak odwiedzał miłością chorych, tych najstarszych. Pochylał się nad każdym, do końca walczył o życie każdego.

Pod koniec lat 80. XX wieku powstały trzy encykliki papieskie, a w latach 90. XX wieku kolejne sześć, w tym “Evangelium vitae”. Miały one wskazywać ludziom drogi postępowania w życiu.

O 10.00 w Sanktuarium świętego Jana Pawła II w Krakowie rozpoczęła się rocznicowa Pielgrzymka Katolickich Stowarzyszeń Medycznych. Mszy świętej przewodniczy biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. O 12.00 zacznie się Msza święta pod przewodnictwem metropolity krakowskiego, arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, a o godzinie 17.00 Msza święta z nabożeństwem o uzdrowienie pod przewodnictwem księdza Jana Reczka.

O 17.00 w Watykanie dziekan Kolegium Kardynalskiego, kardynał Giovanni Battista Re, będzie przewodniczył w bazylice świętego Piotra uroczystej Eucharystii z okazji 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II.

O 21:00 parafia św. Marcina w Kłobucku zaprasza do udziału w Apelu Maryjnym przy pomniku św. Jana Pawła II.

Źródło:iar.polskieradio.pl/KPL
Źródło fot.: episkopat.pl

Skip to content