Miasto i Gmina Blachownia ostrzega na Facebooku, że w Blachowni na drodze wojewódzkiej w kierunku Wręczycy Wielkiej przemieszcza się wataha wilków. Zwierzęta te żyją w grupach rodzinnych. Wilcza rodzina składa się z jednej pary rodzicielskiej oraz jej potomstwa z sezonu obecnego lub sezonów ubiegłych.

Gdzie dokładnie możemy spotkać tego drapieżnika wyjaśnia Paulina Macherzyńska, sekretarz i rzecznik prasowy Nadleśnictwa Kłobuck:

– Wilki możemy obserwować zarówno we wszystkich większych kompleksach leśnych, obszarach polno-łąkowych, a czasami nawet na terenach zurbanizowanych. Warto podkreślić, że wilki unikają kontaktu z człowiekiem i starają się na jego widok schodzić z drogi. Człowiek powinien zrobić to samo na widok wilka.

W Polsce ataki wilka na człowieka występują niezwykle rzadko. Jeśli zwierzę nie ucieka na nasz widok powinniśmy się tym zainteresować, ponieważ nie jest to zachowanie naturalne dla dzikiego zwierzęcia. Co zrobić kiedy napotkamy wilka?

– Musimy zachować szczególne środki ostrożności, nie zbliżać się, nie dokarmiać, ale ważne jest aby również gwałtownie nie uciekać. Ponieważ gwałtowna ucieczka może wywołać tzw. instynkt pogoni. Czyli staramy się powoli raczej wycofywać. Co ważne, abyśmy również w swoich gospodarstwach domowych zabezpieczali wszelkie odpady żywności, ponieważ wilki są drapieżnikami, ale są także wszystkożernymi. Zazwyczaj żywią się jeleniami, ale również pokarmem roślinnego pochodzenia i też z niego często korzystają jeśli mają taką możliwość.

Wilki są objęte ochroną ścisłą. Zabronione jest ich zabijanie, chwytanie, przetrzymywanie, niszczenie nor i wybieranie z nich szczeniąt, a także przechowywanie i sprzedaż skór. Dopuszczalne są jedynie odstrzały osobników niebezpiecznych lub atakujących stada w oparciu o zgodę Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Pomimo ochrony prawnej, wilki jak i inne zwierzęta stale padają ofiarą kłusowników.

Skip to content