„Czwartki z dokumentem” w OKF-ie

Częstochowskie Kino Studyjne OKF Iluzja od ponad 30 lat prezentuje swoim widzom różnorakie filmy dokumentalne. Aby jeszcze bardziej spopularyzować ten gatunek kinematografii, placówka postanowiła zainaugurować cykl „Czwartek z dokumentem”.

Ma on usystematyzować projekcje emitowanie w kinie i być stałym elementem w ramach repertuaru. Cykl zostanie zainaugurowany w najbliższy czwartek 27 stycznia filmem „Tysiące małych ran” z 2020 roku w reżyserii Ramony Diaz.

– Przez cały luty, a może także i w marcu będziemy pokazywać dokumenty, które mówią o ważnych i pilnych problemach współczesnego świata, ukazują kondycję człowieka, poruszają tematykę ekologiczną i tę związaną z prawami człowieka. Chcemy dać szansę częstochowskiej publiczności, aby zobaczyli dokumenty, które ukazywały się nie tylko na festiwalach. Filmy dokumentalne są najważniejsze w poznawaniu świata, ponieważ są narzędziem odbierania i rozumienia tego, co nas otacza – mówiła Małgorzata Stasikowska-Lis z OKF-u.

Powodzenie cyklu będzie zależeć od frekwencji widzów. Pilotażowo „Czwartki z dokumentem” mają się odbywać w lutym. Jeśli widownia będzie zainteresowana emitowaniem filmów dokumentalnych w takiej formie, cykl zostanie w kinie na dłużej. Jak dodała Małgorzata Stasikowska-Lis, filmów dokumentalnych w ramach czwartkowych propozycji z pewnością nie zabraknie.

– Dokumenty powstają przez cały czas. Ciągle organizowane są festiwale filmów dokumentalnych, więc tego typu gatunku z pewnością u nas w przegładzenie nie zabraknie. Prawdopodobnie będziemy kontynuować ten cykl, w marcu, w kwietniu, a nawet i w maju. Pierwszą transzę filmów będziemy kończyć rzadkim, bo animowanym dokumentem „Przeżyć” – dodała.

W ramach projekcji dokumentów w lutym będzie można zobaczyć takie tytuły, jak: „Bukolika” o ludziach żyjących na obrzeżach świata, „Nowa korporacja”, podejmująca tematykę współczesnych problemów, „Najpiękniejszy chłopiec na świecie” o bohaterze, którego wybrano do filmu „Śmierć w Wenecji”, a także film o Zbigniewie Herbercie. Wstępnie tytuły dokumentalne zaplanowano również na marzec. Będą to m.in.: „Uzależnieni od ekranu”, „Skąd przybywamy” oraz „Przeżyć”.

BNO

Skip to content