Czy drogowcy zapomnieli o pieszych?

Praca na rakowskiej estakadzie trwa. W miniony weekend wykonawca inwestycji w porozumieniu z Miejskim Zarządem Dróg zamknął ruch dla pieszych, po to, by sprawnie zainstalować stalowe konstrukcje wiaduktu. Natychmiast po zamknięciu ruchu dla pieszych pojawiły się głosy niezadowolonych mieszkańców Częstochowy, dla których decyzje MZD są podejmowane pochopnie i ze stratą dla niezmotoryzowanych.

Pieszym obecnie zabrano przejście – tymi słowami zaczyna się list do mediów skierowany przez jednego z częstochowian. Zarzuca on urzędnikom i inwestorowi lekceważący stosunek wobec pieszych. Owo „wykluczenie w swobodnym poruszaniu się” ma mieć charakter stały. Wszędzie tam, gdzie ważą się losy komfortu kierowców oraz reszty, zmotoryzowani mają pierwszeństwo. Skonfrontowany z taką opinią rzecznik MZD Maciej Hasik uważa, że jest to zwyczajne wyolbrzymienie sprawy: – Trudno mówić o jakichkolwiek preferencjach, ponieważ wykonawca przewidywał możliwość zamknięcia całości ruchu na czas prac związanych z instalacją stalowych przęseł. To byłoby dla południowego ruchu miejskiego bardzo niekorzystne, nawet na te trzy dni. Udało nam się tak przeorganizować ruch byśmy nie musieli zamykać drogi. To duży wyczyn, ponieważ udało nam się podczas ruchu samochodowego ów instalacje mostowe postawić. Niestety nie mogliśmy zadowolić wszystkich, np. osób korzystających z tramwajów, także nie tylko piesi są “poszkodowani”, chociaż to i tak zbyt duże słowo.

Dodatkowo zapytani przez nas urzędnicy informują, że istniejące utrudnienia na Estakadzie mają charakter tymczasowy: – Od wtorku 4 lutego wraca ruch tramwajowy, a wraz z nim ruch pieszych. Prace nadal będą kontynuowane, a utrudnienia były tymczasowe. Rozumiemy, że utrudnienia dają się we znaki wszystkich: kierowcom i pieszym, rowerzystom i osobom korzystającym z tramwajów, lecz prosimy jednocześnie o wyrozumiałość i cierpliwość. Prace trwają, postępują, i niedługo zostaną zakończone.

Częstochowianie mają mieszane opinie. Wszyscy zgadają się w jednym: warto czekać na nowy wiadukt. Największe emocje budzi rozciągnięcie w czasie prac budowlanych, “mogło być szybciej” – tymi słowami najczęściej kwitują postęp prac.

Instalacja stalowych konstrukcji to dopiero początek faktycznych prac związanych z budowa nowej estakady. Ten etap inwestycji ma zostać zakończony wraz z początkiem jesieni. Całość remontu infrastruktury miejskiej, której przebudowa estakady jest częścią, ma zakończyć się w roku 2024.

Czy drogowcy zapomnieli o pieszych?

Skip to content