Sposobów na upamiętniane Powstania Warszawskiego jest wiele. O powstańcach pamięta także Częstochowa – czy jest szansa i czy są pomysły na pomnik Powstańców Warszawskich w naszym mieście?

Jak mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta Częstochowy Włodzimierz Tutaj – jak dotąd pomysłu na postawienie pomnika Powstańców Warszawskich w mieście nie było. Był natomiast projekt realizacji pomnika Armii Krajowej i Szarych Szeregów. Jak dalej potoczyła się inicjatywa?

Pomnik miał stanąć na skrzyżowaniu alei Jana Pawła II z aleją Armii Krajowej. Pomnik miał powstać w ramach społecznej zbiórki. Zbiórkę w pewnym momencie jednak zawieszono. Plany te ostatecznie nie zostały zrealizowane.

Obecnie bardziej prawdopodobna wydaje się koncepcja uczczenia Powstańców Warszawskich, w tym częstochowian, którzy brali udział w powstaniu poprzez dodatkowe upamiętnienie w centrum miasta – mówi Włodzimierz Tutaj:

Lokalizacja, która brana była pod uwagę przez obecne władze miasta to III aleja NMP w pobliżu pomnika Sienkiewicza. Realizacja byłaby możliwa przy najbliższej rewitalizacji liceum Sienkiewicza.

Co na temat Powstania Warszawskiego sądzą mieszkańcy Częstochowy?

Jak uważa większa liczba mieszkańców Częstochowy, powstanie mimo dużej ilości strat było słusznym rozwiązaniem.

Upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego to nie tylko pamiątki trwałe takie jak pomniki, ale również publikowanie życiorysów. Jak mówi Juliusz Sętowski, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach zwrócił się do Częstochowy z prośbą o opracowanie listy grobów z poległymi Powstańcami:

Groby Warszawskich Powstańców w Częstochowie znajdują się na trzech cmentarzach. Pochowani są tam zarówno powstańcy jak i powstanki. Opracowaliśmy do tej pory 23 życiorysy. Mamy nadzieje że zaowocuje to ogólnodostępną publikacją.

Należy również dodać, że w mieście są już miejsca, w których w sposób godny można obchodzić ważne rocznice – kultywując pamięć o ludziach, którzy zapisali się w historii Polski. Jest to m.in. grób nieznanego żołnierza, pomnik na Placu Pamięci Narodowej czy tablice poświęcone osobom, które brały udział w Powstaniu Warszawskim. W Częstochowie znajdują się również szkoły i ulice, którym patronują powstańcy oraz żołnierze AK.

Skip to content