Fot. bip.czestochowa.pl

Podczas czwartkowej (18.02) sesji rady miasta rozpatrywana będzie uchwała w sprawie powiększenia strefy płatnego parkowania na ternie Częstochowy. Czy jest to korzystne i potrzebne?

Wielu kierowców skarży się, że w Częstochowie brakuje miejsc parkingowych, a jak już są to przeważnie są płatne. Tymczasem władze miasta chcą jeszcze bardziej zmniejszyć ilość dostępnych, bezpłatnych miejsc parkingowych. Dla Radia Fiat projekt uchwały komentuje Paweł Ruksza – radny miasta Częstochowy:

Rozszerzenie płatnej strefy parkowania w Częstochowie należy postrzegać jako rozpaczliwą próbę łatania dziury miasta Częstochowy. Jest to bowiem kolejne obciążenie dla mieszkańców miasta Częstochowy przez prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka. W sytuacji, której walczymy z COVIDem i wiemy jak wiele przedsiębiorców i jak wiele branż wiąże koniec z końcem, prezydent na mieszkańców nakłada kolejne obciążenia finansowe.

Częstochowianie oraz kierowcy poruszający się po naszym mieście nawet nie kryją swojego oburzenia taką decyzją:

Myślę ze podniesienie opłat za parkowanie jak również zwiększenie strefy płatnego parkowania to nie jest najlepszy pomysł, ponieważ w Częstochowie już brakuje darmowych miejsc, a co dopiero będzie teraz jak strefa będzie powiększona. Ja sobie radzę w ten sposób, że zostawiam samochód na parkingu galerii. Jest to nieuczciwe, ale tam nie płacę. Co prawda muszę przejść kawałek na nogach, ale da się to obejść.

– Jest okazja to miasta podnosi, nie za bardzo będzie nam się to wszystko podobało ze względu na to że w Częstochowie już jest mało miejsc parkingowych.

– Ja ogólnie stwierdzam, że parkowanie płatne i tyle tych stref jest bez sensu. Prowadzę dwie działalności w Częstochowie, poruszam się po śląsku i wydaje mi się, że więcej miejsc parkingowych mogę znaleźć np. w Gliwicach gdzie ta strefa nie jest tak zaostrzona jak u nas.

Jednak nie zostaną wprowadzone żadne podwyżki opłat za postój na parkingu. Jak przekonuje rzecznik prasowy MZDiT, Maciej Hasik – Żadne podwyżki nie mogą zostać teraz wprowadzone:

Nie ma żadnych zmian dotyczących opłat. Opłaty zostały zoptymalizowane, ich wysokość, która nie była przez kilkanaście lat zmieniana została zoptymalizowana przed pandemią, a rozszerzenie ma pomóc w tym, aby to parkowanie się bardziej ucywilizowało w tych rejonach centrum.

Miejmy nadzieję, że liczba bezpłatnych miejsc parkingowych nie zostanie jednak zawężona. Dodatkowo jak zapowiedział Maciej Hasik, na wiosnę w Częstochowie dojdzie do wymiany kilkuset parkomatów.

KP

Skip to content