Darmowe testy w częstochowskich aptekach?

W czwartek 27 stycznia weszły w życie regulacje, dzięki którym będzie można bezpłatnie przeprowadzić w aptece test na obecność covid-19. Co warto zaznaczyć, darmowe będzie samo testowanie. Testy, jeśli otrzymamy bezpłatnie, to dlatego, że zapłaci za nie Skarb Państwa, czyli podatnicy.

Nie wszystkie apteki wezmą udział w programie, a na te które wezmą będziemy musieli trochę poczekać. O szczegółach nowych regulacji mówi Przemysław Orlikowski, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Częstochowie:

Od 27 stycznia br. farmaceuci nabyli uprawnienia i będą mogli wykonywać testy antygenowe w kierunku Sars-cov-2 i te badania będą bezpłatne. Chciałbym uspokoić naszych pacjentów – kilka dni zwłoki i na pewno apteki będą testować. Jak dużo będzie tych aptek, tego nie wiem. Liczymy, że to będą te apteki, które również wykonują szczepienia.

Okazuje się, że przystąpienie apteki do programu darmowego testowania wcale takie proste nie jest. Przed aptekarzami chcącymi wziąć udział w programie stoi szereg wymogów do spełnienia, które wpłyną na czas oczekiwania na pierwsze takie punkty testowe w Częstochowie:

25 stycznia ukazał się komunikat ministra zdrowia, który określa zasady bezpieczeństwa, wymogi a także wyposażenie pokoju opieki farmaceutycznej do testowania. Wobec tego potrzebujemy kilku dni aby przygotować lokal apteki, żeby móc testować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

Na rządowej stronie internetowej Pacjent.Gov.pl opisano jak będzie wyglądało takie testowanie w aptece za pomocą testu antygenowego. Farmaceuta po pobraniu wymazu umieści wynik testu na Internetowym Koncie Pacjenta. W przypadku wyniku negatywnego, uzyskamy 48-godzinny certyfikat. W przypadku wyniku pozytywnego, zostaniemy automatycznie odesłani na tzw. „izolację domową”, podczas której skontaktuje się z nami Sanepid. Sam test antygenowy na stronie opisano jako „szybki test diagnostyczny, który z dużym prawdopodobieństwem wskazuje, czy jesteś zakażony/a koronawirusem”.

Test antygenowy będzie bezpłatny tylko jeżeli testowania dokonamy w aptece i poddamy się całej procedurze. W dalszym ciągu będzie też można kupić w aptece test płytkowy, do samodzielnego przetestowania w domu.

Skip to content