Dęby pamięci ku czci częstochowskich uczestników Powstań Śląskich

Fot. Radio Fiat

Z inicjatywy Senatu Rzeczpospolitej, rok 2021 został ogłoszony rokiem Powstań Sląskich. Z tej okazji również w Częstochowie zdecydowano się upamiętnić 42 powstańców śląskich, którzy pochodzili z naszego miasta.

W tamtym tygodniu podsumowywaliśmy konkurs o kolorach wiosny, czyli przedszkolaki robiły konkurs na najlepiej przygotowany ogród dydaktyczny. […] Najlepiej zaprezentowane przedszkole dostanie środki. Natomiast uznaliśmy, że skoro zbliżamy się do stulecia III Powstania Śląskiego, to z nadleśnictwa Rudy Raciborskiej otrzymaliśmy sadzonki dębów. 42 dęby upamiętniające czterdziestu dwóch Częstochowian i Częstochowianki, zaangażowane w Powstania Śląskie. Walczące, ale też organizujące pomoc dla Ślązaków. Każde przedszkole otrzymało innego dęba z innym certyfikatem i pewnie posadzą u siebie na placówkach.

tłumaczy naczelnik Wydziału Edukacji, Rafał Piotrowski.

42 dęby pamięci zostaną posadzone na terenie 42 przedszkoli na terenie naszego miasta.

23 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych odbyła się uroczystość, w trakcie której nasze przedszkole otrzymało dąb pamięci, którym będziemy się opiekować od momentu jego wsadzenia. Nasze przedszkolaki będą miały żywą lekcję historii. Opieka nad dębęm przyczynia się do realizowania jednego z kierunków polityki oświatowej Państwa na rok szkolny 2020/2021, czyli „Działania wychowawcze szkoły – wychowanie do wartości”.

– mówi Iwona Andzel, dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 35 w Częstochowie

Dzieciaki z naszego przedszkola będą również budować przynależność i tożsamość narodową.

– dodaje.

Historia Powstań Śląskich wciąż jest mało znana. A tym bardziej nasz częstochowski wkład w powstania był do tej pory całkowicie spowity mrokami dziejów.

Informacje zaczerpnęliśmy z publikacji m.in. pod kierunkiem prof. Juliusza Sętowskiego. […] U niego w tej publikacji są 42 nazwiska od Częstochowian ochotników walczących w Powstaniach Śląskich aż po kobiety, organizatorki pomocy humanitarnej czy Częstochowian, chociażby jak prezydent miasta Częstochowy Bandtkie, który w jakimś stopniu też stawał na czele koła pomocy dla Górnego Śląska […].

– wyjaśnia Rafał Piotrowski

Każdy z dębów został nazwany na cześć konkretnego uczestnika Powstań Śląskich. Miejskie Przedszkole nr 35 również też ma własnego bohatera, którego przedszkolaki niebawem upamiętnią.

Dąb pamięci jest poświęcony panu Feliksowi Patalongowi. Podczas I Powstania dowodził oddziałem, który zaatakował posterunek niemiecki w Załężu. W czasie II Powstania walczył na terenie Dąbrówki Małej. A w czasie III Powstania był komendantem straży obywatelskiej w Załężu.

– zdradza Iwona Andzel

Gdy Ślązacy ponieśli klęskę w I Powstaniu, zorganizowali Drugie, a potem zwycięskie Trzecie. Najprawdopodobniej, w razie potrzeby zorganizowaliby też czwarte i piąte, gdyby Trzecie nie doszło do skutku. Historia Powstań Śląskich to przede wszystkim historia uporu, niezłomności i wielkiego hartu ducha. Jego uczestnicy z pewnością zasłużyli na upamiętnienie.

RG

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content