Dezodorant i antyperspirant – czym się różnią i dlaczego warto posiadać obydwa?

Chyba dla każdego człowieka ważne jest to, aby w codziennych sytuacjach czuć się komfortowo i świeżo – zarówno wtedy, gdy jest w pracy, na uczelni, na lunchu biznesowym, spotkaniu ze znajomymi w piątkowe popołudnie, na kolacji z drugą połówką, jak i wtedy, gdy zostaje na weekend w domu, aby odpocząć i naładować się energią na cały kolejny tydzień, a także wtedy, gdy wykonuje aktywności fizyczne. Nikt nie lubi czuć potu na swojej skórze, ani jego zapachu. Ważne jest więc, aby się przed nimi odpowiednio uchronić.

Dezodorant i antyperspirant – must have dzisiejszych czasów

Takie sytuacje jak nadmierna potliwość mogą zdarzyć się zima, gdy jest się ubranym bardzociepło w wiele warstw odzież, latem, gdy jest nam gorąco, ale także podczas wysiłkufizycznego np. gdy musimy w pracy wnieść po schodach pudełko wypełnione ciężkimiprzedmiotami, czy gdy jesteśmy zmuszeni podbiec do autobusu, aby zdążyć do niego naczas i nie spóźnić się na umówione wcześniej ważne spotkanie. Pot nie tylko jestwyczuwalny, ale może być również widoczny np. na koszulce, zwłaszcza jeżeli jest znieodpowiedniego, sztucznego materiału, przylega do ciała lub ma kolor, na którym plamysą łatwo widoczne. Na szczęście żyjemy w XXI wieku i wszystkim z nas, są dobrze znanetakie preparaty jak dezodoranty i antyperspiranty.

Szeroki wybór zapachów i form

Obecnie na rynku jest dostępnych wiele produktów chroniących przed potem. Mogą onemieć różne formy – w sztyfcie, w kulce, w żelu czy sprayu. Mają różne konsystencje, różnyczas schnięcia. Dezodoranty w sztyfcie są kremowe i nie muszą wysychać na skórze,podobnie jak w przypadku sprayu. Dezodorant w kulce zostawia na skórze mokrą powłokę,która dość szybko wysycha, natomiast żelowy dezodorant wchłania się chwilę dłużej.Producenci oferują szeroką gamę zapachów, tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie:kokosowe, kwiatowe, cytrusowe itd., ale istnieją również warianty bezzapachowe, którewarto wybierać w momencie, gdy zależy nam na użyciu mgiełki zapachowej, wodyperfumowanej lub perfum – dzięki temu zapachy dwóch kosmetyków nie zmieszają się zesobą. Na niektórych etykietach można przeczytać gwarancję producenta, że nie zostawiająbiałych śladów na czarnych materiałach. Mimo że dezodorant zwykle łatwo jest wyczyścić –wystarczy jedynie na sucho poszorować materiał, to jest to dobrym udogodnieniem,zwłaszcza gdy lubimy ubierać się w ciemne kolory.

Czym jest dezodorant?

Dezodorant został stworzony po to, aby zamaskować przykry zapach. Dzieje się tak dziękitemu, że powstrzymuje on lub spowalnia proces rozkładu bakterii, lub spowalnia procesyutleniające. Przyczynia się do tego m.in. alkohol etylowy zawarty w składzie jednak tenskładnik, może podrażniać skórę, dlatego jeżeli golimy pachy codziennie rano, warto wybraćdezodorant, który nie posiada alkoholu etylowego. Ogolone miejsca może również podrażnićdezodorant w sprayu, dlatego w takim przypadku warto wybrać inną formułę np. w sztyfcie.

Czym jest antyperspirant?

Zadaniem antyperspirantu jest hamowanie wydzielania potu dzięki zablokowaniu ujściagruczołów potowych. Dezodorantu warto używać nawet kilka razy dziennie, jednakantyperspirant może być stosowany nawet od dwóch do trzech razy w tygodniu – jest tozależne od składu, a konkretnie od indywidualnych potrzeb oraz ilości czynnej substancjiodpowiedzialnej za blokowanie gruczołów potowych, zawartych w danym produkcie.

Zainwestuj w oba!

Idealnym połączeniem jest stosowanie zarówno dezodorantu, jak i antyperspirantu – jest tomaksymalna ochrona, która zapewni nam komfort na długie godziny. Dzięki takiemupołączeniu nie będziemy musieli obawiać się przykrych niespodzianek w postacinieprzyjemnych zapachów lub plam na koszulce w upalny dzień, lub podczasniezaplanowanego wysiłku fizycznego. Warto nosić ze sobą dezodorant w kosmetyczce, abymóc dyskretnie odświeżyć się i jeszcze bardziej zwiększyć swój komfort oraz przedłużyćpoczucie świeżości.

Skip to content