DK-91 przejezdna, ale nie w całości

Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie poinformował, że pod względem przeprowadzonych odbiorów technicznych i uzyskania pozwoleń na użytkowanie, zakończone zostały dwie największe inwestycje drogowe we współczesnej historii Częstochowy. Mowa o budowie nowej al. Wojska Polskiego w Częstochowie od al. Jana Pawła II do ul. Rakowskiej oraz przebudowie ulic: Głównej i Przejazdowej wraz z budową nowej drogi tzw. obejścia ul. św. Barbary.

Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg tłumaczy, że Droga Krajowa nr 46 zostanie oficjalnie otwarta w pierwszy roboczy dzień nowego roku, 2 stycznia. Niestety, jak dodał, na DK-91 musimy jeszcze trochę poczekać.

– DK-91 na dalszych odcinkach niż dotychczasowo oddane zostanie otwarta dla ruchu nieco później. Równolegle do wypełnianych procedur administracyjnych trwają końcowe roboty budowlane. Wykonawca do udrożnienia al. Wojska Polskiego na osi północ-południe wraz z głównymi skrzyżowaniami potrzebuje jeszcze kilku, najbliższych tygodni nowego roku – poinformował Maciej Hasik z MZD Częstochowa.

Nie ma co ukrywać: w przypadku obu inwestycji wystąpiły opóźnienia w realizacji. Jak dodaje rzecznik, z perspektywy czasu można uznać, że dobrą decyzją było rozwiązanie umowy z poprzednim konsorcjum wykonawczym przebudowy DK-91.

– Z dużym prawdopodobieństwem bowiem można stwierdzić, że jeśli poślizg terminowy nastąpił na budowie DK-46, to tym bardziej miałby miejsce na realizacji większego zadania, na przebudowie w ciągu DK-91. Na pierwotne konsorcja wykonawcze przy obu kontraktach składały się dwie (z trzech), te same firmy wykonawcze. Potencjalne przekroczenie terminów granicznych dla prawidłowego rozliczenia dotacji na budowę nowej al. Wojska Polskiego (DK-91) wiązałoby się z opłakaną w skutkach finansowych dla miasta, utratą tego dofinansowania – do czego nie doszło – dodał rzecznik.

Mimo opóźnień w oddaniu do ruchu całkowicie przejezdnej Drogi Krajowej nr 91, miasto prawdopodobnie nie straci dotacji z Unii Europejskiej. Sytuacji z pewnością przyjrzymy się po Nowym Roku.

BNO

Skip to content