Długi weekend – dużo pracy

Fot. Radio Fiat

Podsumowanie minionego długiego weekendu w Częstochowie w kontekście pracy służb należy rozpocząć od doniesień z Komendy Miejskiej Policji. Od środy do niedzieli mundurowi zatrzymali siedmiu nietrzeźwych kierowców, a 20 straciło uprawnienia do kierowania za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym.

Ponadto na drogach miasta i powiatu doszło do siedmiu wypadków drogowych i 50 kolizji. Jedno z poważniejszych zdarzeń.

– W nocy z soboty na niedzielę ok. godz. 1:20 na skrzyżowaniu ulic Waszyngtona z Pułaskiego doszło do zdarzenia drogowego. 19-letni kierowca Audi z Częstochowy, wyjeżdżając ul. Waszyngtona, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu poruszającemu się ul. Pułaskiego kierowcy Opla, doprowadzając do zderzenia. W wyniku wypadku cztery osoby z Audi i dwie osoby z Opla trafiły z obrażeniami do szpitala. Jak się okazało, kierowca Audi nie posiadał uprawnień do prowadzenia samochodu – przedstawił oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, asp. Sabina Chyra-Giereś.

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze operacyjni z częstochowskiej komendy zatrzymali mężczyznę, który był poszukiwany dwoma listami gończymi za oszustwo.

– Poszukiwany od 7 lat skutecznie ukrywał się przed organami ścigania. Wiedząc, że może trafić do więzienia, często zmieniał miejsce przebywania, korzystał z telefonów zarejestrowanych na inne osoby, trudnił się pracami dorywczymi i podawał fałszywe dane osobowe. Policjanci z Wydziału Kryminalnego częstochowskiej policji poświęcili wiele czasu, by wytropić przestępcę. Dzięki zaangażowaniu i wnikliwej pracy operacyjnej udało się zatrzymać 61-latka poszukiwanego na terenie województwa małopolskiego. Teraz zgodnie z wyrokiem sądu najbliższe 4 lata spędzi w więzieniu – dodała asp.

Ręce pełne pracy mieli także częstochowscy strażacy. W długi czerwcowy weekend wyjeżdżali do 112 zdarzeń, na które złożyło się 15 pożarów, 88 miejscowych zagrożeń oraz dziewięć alarmów fałszywych.

– Największą liczbę interwencji odnotowano w piątek, kiedy to przez teren miasta i powiatu przeszła burza powodująca liczne podtopienia oraz uszkodzenia drzew – mówił naczelnik wydziału Operacyjno-Szkoleniowego mł. bryg. mgr Kamil Dzwonnik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

W ciągu długiego weekendu dyżurni Straży Miejskiej w Częstochowie odebrali 134 telefony z prośbą o podjęcie interwencji.

– Jest ciepło, w związku z czym najwięcej zgłoszeń dotyczyło zakłócania spokoju i porządku publicznego oraz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, głównie w skwerach i ławkach między blokami. W minionych dniach pomocny był miejski monitoring, bo operatorzy ujawnili aż 17 zdarzeń, które wymagały interwencji – podał Artur Kucharski, rzecznik Straży Miejskiej w Częstochowie.

Ponadto strażnicy miejscy zatrzymali dwie osoby poruszające się pojazdami pod wpływem alkoholu.

– Jedną kobietę, która prowadziła samochód, ujęliśmy przy ul. Wiązowej, skąd została przekazana policjantom z Wydziału Ruchu Drogowego. Tego samego dnia przy ul. Powstańców Warszawy, dzięki informacji od anonimowego świadka, uniemożliwiliśmy jazdę pijanemu rowerzyście, który miał ponad 2,5 promila alkoholu – dodał rzecznik częstochowskiej straży miejskiej.

Teraz policja zadecyduje o ukaraniu osób, które stwarzały realne zagrożenie życia i zdrowia swojego oraz innych uczestników ruchu.

BNO