Środa, 19 kwietnia to dzień, w którym Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle otworzyła swoje mury dla gości. Oprócz zapoznania się z ofertą dydaktyczną szkoły można było wziąć udział w zabawach z robotami, zajęciach ruchowych czy obejrzeć przedstawienie w języku angielskim.

Placówka z pewnością jest wyjątkowa, przede wszystkim ze względu na podejście do uczniów. O szczegółach mówi b. Mateusz Dębski ze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich:

Szkoła jest niewielka. Uczniowie spędzają czas na nauce oraz integracji. Dbamy o dobre relacje i wzajemny szacunek. Konflikty nigdzie nie są nieuniknione, ale normą jest budowanie więzi. Wspólne modlitwy poranne pomagają je budować – dzieci widzą siebie nawzajem i tworzą wspólnotę. Nauczyciele kładą nacisk na wychowanie, to umożliwia prowadzenie lekcji w poprawny sposób. Uczniowie nie uczą się jedynie dla wyników. W trakcie zajęć nie korzystamy z telefonów komórkowych, staramy się zapobiegać alienacji.

Zajęcia w szkole są poprzedzone modlitwą, jest także czas na Eucharystię. Ponadto, jak zauważa b. Wiesław Telega, katecheta i nauczyciel wychowania fizycznego, nie tylko na religii są przekazywane wartości religijne:

Szkoła powstała w 1998 roku. Uczą tu zarówno bracia, jak osoby świeckie. Głównym punktem charyzmatu jest zachęcenie dzieci do wiary. Przed lekcjami się modlimy, udzielamy również Komunii Świętej oraz Bierzmowania. Odbywają się comiesięczne msze, w których uczestniczy cała szkoła. Swoje miejsce mają tu także rekolekcje. Poza katechezą nauczamy zwyczajnych przedmiotów, takich jak wychowanie fizyczne.

Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle opiera się na konkretnych zasadach, a dokładniej na pedagogice lasaliańskiej. Małgorzata Kołodziejska, nauczycielka prowadząca w klasach I-III zdradza, na czym to polega:

– Pierwsza to wspólnotowość, bez której nie ma dobrego samopoczucia. Doskonale udowodniły nam to czasy pandemii. Ważną zasadą jest realizm pedagogiczny – nie oceniamy dziecka, tylko jego postępy w nauce. Kolejną szkolną zasadą jest miłość pedagogiczna oraz prewencja – zapobiegamy trudnościom, zamiast je leczyć.

Tradycją szkoły również jest podążanie za duchem czasu, m.in. w podejściu do nauczania. W jaki sposób? Wyjaśnia dyrektor placówki, Iwona Chudzicka:

– Młodzi ludzie, którzy dorosną i pójdą w świat, są wychowywani w duchu egocentryzmu. My zaś, stawiamy na wychowanie, aby uczniowie wyrośli na osoby wartościowe i zdyscyplinowane. Dzięki temu będą mogli zapewnić bezpieczeństwo sobie i otoczeniu. Zależy nam, aby to rozwój i korzystanie z nowoczesnych metod nauczania, pomogły młodzieży wejść w dorosłość bez deficytów.

Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle w Częstochowie jest szkołą jak każda inna, jeśli chodzi o to, co zapewnia uczniom w zakresie edukacji.  Jednocześnie jest też szkołą inną, bo poza wiedzą merytoryczną przekazuje uczniom wartości chrześcijańskie, ściśle w tym względzie współpracując z rodzinami.

LN

Galeria: Radio Fiat

Dni otwarte w Szkole Podstawowej im. św Jana de La Salle

Skip to content