Źródło fot. episkopat.pl

Spowiedź jest sakramentem, który wszystkim osobom wierzącym powinien towarzyszyć nie tylko od święta. Są jednak i tacy, którzy do wyznawania grzechów są skłonni przed ważnym okresem liturgicznym, takim jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc.

Nie ma w tym nic złego, wszak Adwent czy Wielki Post to m.in. czas nawrócenia i oczyszczenia w Duchu św. Odpowiednia spowiedź szczególnie w okresie postu wymaga przygotowania. Zdaniem ks. Damiana Kwiatkowskiego, aby tego dokonać, potrzebne są dwie rzeczy:

– Po pierwsze trzeba wiedzieć, czym jest spowiedź oraz zrozumieć tę tajemnicę, aby nie groziło nam obrządkowe i powinnościowe podejście. Jest to niesamowity środek uzdrowienia i podźwignięcia człowieka do innego stanu, który składa się z poszczególnych elementów, zawiera bardzo fundamentalnym momenty i wymiary. Jest też drugi (subiektywny) element przygotowania, czyli poznanie siebie od strony słabości, nie patrząc tylko automatycznie na listę grzechów, ale w pewnym obrazie „ja” względem Boga w tajemnicy radzenia sobie z własnym grzechem.

Aby dobrze zrozumieć istotę spowiedzi, należy odpowiednio podejść do pięciu jej warunków. Mowa tu o rachunku sumienia, żalu za grzechy, postanowieniu poprawy, szczerej spowiedzi oraz zadośćuczynieniu. Należy przy tym pamiętać, że żal za złe uczynki odgrywa podczas spowiedzi kluczową rolę.

– Osoba, która przychodzi do spowiedzi, ma mieć świadomość i przyjąć pokutę. Najważniejszy jest jednak żal za grzechy, czyli zrozumienie, że na spowiedź nie przechodzi się po prostu wypowiedzieć grzechy, ale oddać je Bogu, żałując za nie. To wcale nie jest takie oczywiste, bo żal można porównać do tego, że odrzucamy grzeszność, czyli „gdybym mógł się cofnąć w czasie, nie zrobiłbym tego”. Należy mieć niechęć i odrzucenie do grzechu. Ważna jest też intencja – mówi się o żalu doskonałymi i niedoskonałym, ale podział ten wynika przede wszystkim z motywu. Jeśli żal ten jest doskonały, oznacza to, że wypływa z miłości do Boga. Natomiast niedoskonały – nadal odrzucamy swoje grzechy, ale bardziej skupiamy się na ich odrzucaniu, niż na Bogu. Jeśli byśmy nie chcieli grzechów z miłości do Boga, to jest ten cel, do którego mamy dążyć – dodał ks. Kwiatkowski.

Na spowiedź w czasie Wielkiego Postu (i nie tylko) Kościół zawsze jest otwarty. Jedną z inicjatyw prowadzonych w tym czasie są ustanowione już od kilku lat przez Papieża Franciszka „24 godziny dla Pana”. W piątek i sobotę przed IV Niedzielą Wielkiego Postu (12 i 13 marca) w wielu kościołach w Częstochowie, w Polsce i na całym świecie będzie możliwość adoracji i spowiedzi św. przez całą dobę.

BNO

Skip to content