Co może łączyć podopiecznych Fundacji Oczami Brata z kradzieżą artefaktów ze Starego Ratusza? Tego dowiemy się z filmowej produkcji, w której wystąpili uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej. Celem najnowszej kampanii fundacji jest zachęcenie osób oglądających do wsparcia budowy Domu Oczami Brata.

Po raz pierwszy produkcję zaprezentowano podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w kawiarni Alternatywa 21. Data spotkania nie była przypadkowa – 3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, a także czas premiery drugiej części 5. sezonu zagranicznego serialu „Dom z papieru”, który stał się inspiracją nakręcenia fundacyjnej produkcji. Więcej o przedsięwzięciu mówi prezes Fundacji Oczami Brata, Paweł Bilski:

– Produkcja tego filmu informuje m.in. o tym, jak ważne jest powstawanie różnorodnych miejsc dla osób niepełnosprawnych (kawiarni czy teatrów). Potrzeba również domów, w których takie osoby będą mogły zamieszkać.

Pomysłodawcą i reżyserem filmu był Piotr Bilski – architekt budowy Dom Oczami Brata. Jak mówi – do ukończenia inwestycji brakuje jeszcze 2,5 mln zł:

– W święta 2018 roku zdecydowaliśmy o budowie „żywego pomnika” dla naszego zmarłego brata. Chodzi oczywiście o Dom Oczami Brata. Obecnie jesteśmy na etapie stanu surowego zamkniętego. W tym momencie buduje się elewacja. W dalszych planach chcemy ukończyć część mieszkalną i przystąpić do budowy instalacji.

Dom Oczami Brata powstaje w częstochowskiej dzielnicy Błeszno przy ul. Brzezińskiej. Schronienie znajdzie tam 16 niepełnosprawnych podopiecznych, którym zapewniona zostanie pomoc rehabilitacyjna, a także rozrywka i nauka. Jak mówi mama niepełnosprawnego Bartosza, Beata Kijak, działalność Domu Oczami Brata będzie nieocenioną pomocą zarówno dla dzieci, jak i rodziców:

– Opieka nad osobami niepełnosprawnymi nie jest łatwa. Chciałabym, aby każdy z rodziców mógł odejść z tego świata spokojny – że zapewnił swojemu dziecku godne życie.

Film z udziałem podopiecznych Fundacji Oczami Brata można zobaczyć w serwisie YouTube oraz na portalu Facebook.

Chętni mogą wesprzeć działalność fundacji m.in. poprzez przekazanie materiałów budowlanych (np. wełny mineralnej, gipsów i tynków), wolontariat czy też wsparcie zbiórki udostępnionej na stronie siepomaga.pl.

ABK

Skip to content