Rok temu przeszkodziła w ich organizacji pandemia koronawirusa. W tym roku powracają. Dożynki gminne w rejonie częstochowskim, gdzie i kiedy się odbędą?

Jedną z gmin, w której w tym roku zorganizowane zostaną dożynki jest Poczesna. To właśnie tam, 21 sierpnia o godz. 15:30 zostanie odprawiona Msza św. polowa, a po niej rozpocznie się festyn. Na dożynki zaprasza wójt gminy Poczesna Krzysztof Ujma:

Gmina Poczesna zaprasza na dożynki do miejscowości Mazury. Jest to urokliwa i najmniejsza miejscowość w gminie Poczesna, w której jeszcze nigdy dożynek nie było.

Na uczestników dożynek czekają różne atrakcje, dodaje Krzysztof Ujma:

Uhonorujemy rolników, żeby podkreślić to ważne święto. Wieczorem wystąpi gwiazda znana młodszemu pokoleniu – Clodie.

Dożynki zostaną zorganizowane również w gminie Olsztyn 15 sierpnia. Rozpocznie je Msza św. o godz. 11.00 w parafii św. Jana Chrzciciela. Cały przebieg wydarzenia opisuje jedna z organizatorek, Bernadeta Niemczyk, przewodnicząca Rady Krajowej Kół Gospodyń Wiejskich:

Na pewno podczas Mszy św. dziękczynnej złożymy dary, będzie chleb, świeca, wino. Wystąpi chór Emerytów i Rencistów. Po Mszy św. dożynkowej będziemy wszystkich częstować chlebem. Później, w ogrodach plebańskich, będzie poczęstunek przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich, jak i emerytów i rencistów.

Dodatkowo 14 sierpnia w Lubojnie w gminie Mykanów odbędzie się IV Powiatowy Festiwal Żniwny. Będzie to okazja do obejrzenia pokazów maszyn i sprzętów rolniczych oraz do skorzystania z wielu innych atrakcji. Początek o godz. 16.00.

29 sierpnia w gminie Kłomnice odbędą się XXI Dożynki Powiatu Częstochowskiego. Z tej okazji został zorganizowany konkurs „Przodujący producent rolny”. Jego rozstrzygnięcie odbędzie się podczas dożynek.

Nie należy również zapominać o Ogólnopolskich Dożynkach Jasnogórskich. W tym roku odbędą się one w dniach 4-5 września. Będzie im towarzyszyć Krajowa Wystawa Rolnicza.

Dożynki są tradycyjnym świętem związanym z ukończeniem żniw i prac polowych. Ich celem jest przede wszystkim podziękowanie za tegoroczne zbiory.

WB

Skip to content