Działamy już od 45 lat – goście Poranka Radia Fiat Włodzimierz Biniek i Stefan Rybicki

Częstochowska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości to społeczno–zawodowa i gospodarcza organizacja, zrzeszająca w swych strukturach rzemieślników i przedsiębiorców. Jest regionalną strukturą Związku Rzemiosła Polskiego jako reprezentatywnej organizacji pracodawców. O historii i obecnych działaniach Izby rozmawialiśmy w Poranku Radia Fiat z Włodzimierzem Bińkiem, prezesem organizacji oraz jej wiceprezesem, Stefanem Rybickim.

Częstochowa zawsze była prężnym ośrodkiem rzemiosła i drobnej przedsiębiorczości. Niejako w uznaniu tego faktu, a jednocześnie w związku z utworzeniem województwa częstochowskiego, w naszym mieście powstała Częstochowska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości. O okolicznościach utworzenia Izby i korzyściach z tego płynących mówił prezes Włodzimierz Biniek:
– Mieliśmy to szczęście, że w 1978 roku, w wyniku reformy administracyjnej zostaliśmy województwem. Wówczas obowiązywały takie przepisy, że tylko w mieście wojewódzkim mogła istnieć Izba Rzemieślnicza. Nasi działacze wykorzystali sytuację i utworzyli Izbę. Dzięki temu lokalni przedsiębiorcy i lokalne rzemiosło mieli ułatwiony dostęp do szkolnictwa zawodowego i do egzaminowania. To było wielkie ułatwienie.

Przez 45 lat istnienia Częstochowska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości musiała mierzyć się z wieloma trudnościami. Obecnie największym problemem rzemiosła i przedsiębiorczości w Częstochowie jest brak młodych uczniów chcących przyuczyć się do zawodu. Zwracał na to uwagę, na przykładzie swojej profesji, znany częstochowski zegarmistrz, wiceprezes Izby Stefan Rybicki:
– Muszę przyznać z bólem serca, że w ostatnich kilku, czy kilkunastu latach w Częstochowie nie ma żadnego ucznia w zawodzie zegarmistrz. Byłem kiedyś przewodniczącym komisji egzaminacyjnej w zawodzie zegarmistrz, niestety musieliśmy ją rozwiązać, bo nie było kogo egzaminować.

Podstawowym działaniem Izby jest zapewnienie zrzeszonym w niej członkom pomocy w realizacji zadań, rozwijanie działalności gospodarczej, społeczno – zawodowej i kulturalnej rzemiosła i małej przedsiębiorczości, udzielanie im wszechstronnej pomocy i ochrony prawnej, reprezentowanie interesów rzemiosła i małej przedsiębiorczości w kraju i za granicą oraz przeprowadzanie egzaminów kwalifikacyjnych.

 

Skip to content