Dzień Matki – jedyny taki dzień w roku

Matka, mama – najważniejsza osoba w naszym życiu, bez której nie byłoby nas na świecie. Pierwsza osoba , którą spotykamy na drodze naszego życia.

W tym dniu Mamy są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci. Dlaczego ten dzień jest taki ważny, mówi s. Milena ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa:

Ponieważ sama nazwa już jak wskazuje Matka, gdybyśmy chcieli rozczłonować literowo kryje w sobie bardzo wiele tajemnic. Niedawno jeden ze znajomych powiedział, czy wie siostra jak można rozszyfrować ten wyraz „Matka”. Ja mówię, że można piękne różne określenia współtowarzyszące dobrać. A ten młody człowiek powiedział mi tak: „Ma” i „Tka”. Matka, która daje część siebie w znaczeniu biologicznym, w znaczeniu fizycznym. A później do tej części siebie w wymiarze biologicznym oddaje część duchową, materialną, całą swoją sferę psychofizyczną. Czyli oddaje dziecku to co najcenniejsze, całą siebie. Oddaje siebie aby drugi człowiek mógł żyć. I nie ma cenniejszego daru jakim jest życie. I to właśnie Bóg powołuje kobietę do tego zadania.

W słowie „matka” ukryta jest pełnia miłości, niezwykła czułość. Patrząc na Matkę oczami ludzkimi możemy sobie wytłumaczyć, kim jest Matka Jezusa dla każdego człowieka.

– Mama, która wszystko rozumie. Tak jak mówi jedna z naszych piosenek, chociażby o tematyce religijnej, przyrównując właśnie naszą ziemską mamę, do Tej pięknej Kobiety, Tej która rozumie nas wszystkich przyjmuje nas takimi jakimi jesteśmy, kochając bezwarunkową miłością. I właśnie nasze ziemskie mamy czerpią przykłady, wzory od tej Matki Nazaretańskiej, Matki Jasnogórskiej, Matki Niebiańskiej, Matki Jezusa.

Przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr. 44 w Częstochowie odpowiedziały nam na kilka pytań związanych z Dniem Matki:

– Kto to jest mama? – Mamusia, matka, kochać, rodzic, opiekun, ważny nasz rodzic.
– Jaka jest różnica między mamą, a tatą? – „Bo tata jest mężem, a mama jest żoną”. „Mama z tatą się kochają nawzajem i czasem jeżdżą razem”. „Tata cały czas leży, a mama pracuje”. „Mama rodzi, a tata nie”. „Tata jest większy, a mama mniejsza”. „Tata trenuje, a mama się zmęczyła”.
– Jak okazujecie miłość mamie? – „Przytulas i buziaczek”. „Ja kiedyś zrobiłam mamie bułeczkę, aby nie była głodna”. „A ja codziennie mówię mojej mamie, że ją kocham”. „Ja wczoraj robiłem laurkę”. „Czasami z mamą przytulamy się i tańczę z nią”. „Z tatą robię ciasteczka dla mamy, malinowe.”

Matka nie zapomina o swoim dziecku, więc jak moglibyśmy zatem zapomnieć o tak ważnym święcie? Z okazji Dnia Matki, życzymy wszystkim Mamom tego co najlepsze. Aby miały w sobie dość siły i czerpały ją z serca Maryi i do Niej się uciekały w trudnych chwilach.

KKO

Skip to content