24 marca przypada Narodowy Dzień Życia ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. Święto ma być czasem narodowej refleksji nad odpowiedzialnością państwa za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego.

Odpowiedzialność za założenie rodziny propagowana jest również innego dnia. Jutro, w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, obchodzony jest Dzień Świętości Życia, ustanowiony przez Episkopat w 1998 roku. Inicjatywa biskupów to odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II zawarty w encyklice „Evangelium Vitae”. Dzień Świętości Życia uwrażliwia na wartość życia ludzkiego w każdym jego momencie. Choć na skutek epidemii koronawirusa oficjalna pielgrzymka działaczy pro-life została odwołana, troska o życie zadana w programie Jasnogórskich Ślubów sporządzonych przez Prymasa Tysiąclecia, dalej obowiązuje. Jak mówi Magdalena Guzik-Nowak, dyrektor ds. Edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, modlitwa to podstawowa forma zaangażowania w obronę życia.

– Chcielibyśmy, aby nasz działania, modlitwa pokazywały, że świat zmienia się na bardziej pro-life. Nie dzięki jedynie kilku stowarzyszeniom czy fundacjom, ale dzięki zaangażowaniu wielu tysięcy ludzi. Każdy z nas może dać od siebie małą cegiełkę w postaci np. duchowej adopcji dziecka poczętego czy poprzez dołączenie do krucjaty modlitwy w obronie poczętych dzieci.

O tym, że warto podjąć wyzwanie i włączyć się do codziennej modlitwy w obronie życia, mówi o. Stanisław Jarosz, paulin.

– Ratuj życie przez modlitwę. Adoptuj duchowo. Módl się za człowieka, którego życie jest zagrożone. Dzięki temu Ty również doświadczysz miłości Boga. „Panie, ofiaruję tę modlitwę. Ty ratuj, nie ja. Dla Ciebie nie ma rzeczy niemożliwych”.

Dziewięciomiesięczną modlitwę w ramach Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego można podjąć w każdym czasie, ale w sposób uroczysty będzie ją można podjąć jutro (25 marca), uczestnicząc online we Mszy Świętej z Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 20.00, w czasie której złożone zostaną przyrzeczenia. Liturgia będzie transmitowana w TVP3 oraz mediach jasnogórskich.

W Święto Zwiastowania Pańskiego, o godz. 12.00, Kościół będzie modlić się także o ustanie epidemii. To odpowiedź na apel Ojca Świętego Franciszka – mówi Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

– Wszyscy będziemy wołać „Ojcze Nasz”, jednocząc nasze serca w modlitwie. Jutro zabiją dzwony w naszych kościołach, a my zostając w domach, zjednoczymy się z kapłanami w duchowej komunii. Modlitwą Pańską będziemy prosić o ustanie epidemii.

Więcej o modlitwie przeczytać można na stronie Radia Fiat oraz czestochowskie24.pl.

http://fiat.fm/kosciol/przewodniczacy-episkopatu-prosi-by-25-marca-bily-dzwony-na-modlitwe/
https://czestochowskie24.pl/kosciol/przewodniczacy-episkopatu-prosi-by-25-marca-bily-dzwony-na-modlitwe/

ABK

Źródło dźwięk: IAR, Radio Jasna Góra

Źródło foto: pixabay.com

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content