Dziś zakończenie oktawy uroczystości Bożego Ciała

Tydzień temu przeżywaliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. W czwartek, 27 czerwca kończy się tradycyjna oktawa tej uroczystości.

– Chodź kalendarz liturgiczny nie przewiduje już takiej oktawy (została zniesiona w 1969 roku) to jednak tradycyjnie w Polsce obchodzimy tzw. oktawę uroczystości Bożego Ciała. Dawniej w kalendarzu liturgicznym każda uroczystość miała swoją oktawę, czyli przedłużony na osiem dni obchód tego święta – mówił o tych powoli już zapomnianych obchodach ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej.

Tradycyjnie w Polsce w czasie dawnej oktawy obchodzimy tzw. dni liturgiczne:

– Często także z procesjami wokół kościołów, ze śpiewem litanii i adoracją eucharystyczną. Jest to wyraz chęci przedłużenia uwielbienia i publicznego wyznania naszej wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie – dodał ks. Bakalarz.

Dawniej każda uroczystość miała swoją oktawę. Wprowadzano je w czasie, kiedy przybywało kandydatów do chrztu, dlatego zwiększano liczbę świąt, w które udzielano tego sakramentu. Po reformie liturgicznej z 1969 r. zostawiono tylko dwie: oktawę uroczystości Zmartwychwstania i Narodzenia Pańskiego.

BNO

Skip to content