Ekostandardy w branży – jakie rozwiązania oferują deweloperzy?

Jednym z istotniejszych trendów w branży deweloperskiej jest właśnie ekologiczne budownictwo. Z jednej strony określone normy i rozwiązania są narzucane poprzez zmieniające się przepisy, z drugiej jednak coraz więcej firm deweloperskich wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym i w swoich inwestycjach stosuje ekologiczne i przemyślane rozwiązania.

Ekologiczne budownictwo zyskuje na popularności

Jeszcze do niedawna ekologiczne budownictwo było prawdziwie niszowe i skupione na najdroższych oraz na najbardziej prestiżowych inwestycjach. Obecnie trendy te coraz częściej dotyczą również wielu innych realizacji deweloperskich. Już nie tylko osoby zainteresowane zakupem nieruchomości w stolicy mogą skusić się na mieszkanie w zielonym otoczeniu, na osiedlu z instalacją fotowoltaiczną i zbiornikami na deszczówkę. Bez względu na to, czy poszukiwane są mieszkania Częstochowa, czy też w Krakowie lub Katowicach, kupujący mogą wybierać spośród ofert na osiedlach o typowym lub ekologicznym standardzie.

Ekostandardy w branży deweloperskiej – czego można oczekiwać?

Coraz więcej osób przy zakupie mieszkania zwraca uwagę już nie tylko na jego metraż, rozkład i cenę, ale też na to, jaki jest charakter całej inwestycji. Wielu kupujących chce mieszkać w zielonym, ekologicznym otoczeniu, korzystać z odnawialnej energii i nie przyczyniać się do degradacji środowiska. Ogromną rolą firm deweloperskich jest umożliwienie tego swym klientom.
Jakie rozwiązania ekologiczne i korzystne dla środowiska są stosowane przez deweloperów? Jest ich wiele i można podzielić je na kilka kategorii:
• Ekostandardy na etapie projektowania i budowy – począwszy od wyboru odpowiedniej lokalizacji na nową inwestycję aż po prowadzenie procesów budowlanych z poszanowaniem dla otoczenia. Przykładem jest staranie o zachowanie istniejącej zieleni na obszarze budowanego osiedla.
• Ekostandardy w odniesieniu do stosowanych materiałów i rozwiązań – czyli wybór lokalnych materiałów budowlanych lub wykończeniowych, stosowanie materiałów z recyklingu, wybór rozwiązań trwałych, ekologicznych i możliwie bezpiecznych dla środowiska.
• Ekostandardy związane z zagospodarowaniem przestrzeni osiedla oraz z instalacjami różnego typu – przede wszystkim jak największa powierzchnia zielona z odpowiednio dobraną roślinnością (na przykład z ogrodami deszczowymi zamiast typowych trawników), ale też ekologiczna kostka brukowa (z dużymi odstępami, dzięki którym woda opadowa może swobodniej wsiąkać w glebę) i różnego rodzaju instalacje wykorzystujące energię odnawialną (na przykład fotowoltaiczne) i wodę deszczową (na przykład zbieranie deszczówki do podlewania roślin).
• Ekostandardy wspierające bioróżnorodność – to rozwiązania sprzyjające dzikim owadom (na przykład wysiewanie łąk kwietnych), ale też małym i dużym zwierzętom żyjącym w pobliżu (karmniki, poidełka, przejścia dla zwierząt).

To tylko najpopularniejsze spośród wielu rozwiązań ekologicznych, jakie pojawiają się coraz liczniej w nowych inwestycjach deweloperskich. Dzięki nim kupujący nieruchomość (nie tylko lokal w stolicy, ale też mieszkania Częstochowa lub Konin), mogą zamieszkać w przestrzeni zielonej, dobrze zagospodarowanej, sprzyjającej środowisku i pozwalającej na wychowywanie dzieci w duchu ekologii i troski o planetę.

Skip to content