Fot. Radio Fiat

Nazywana jest żeńskim Nikiforem. Zostawiła po sobie kilkaset prac, w których uwidoczniła ludzkie uczucia, emocje, a także więź człowieka z Bogiem. Muzeum Częstochowskie zaprasza do udziału w wirtualnych warsztatach inspirowanych twórczością Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej. Początek 28 stycznia o godz. 16.00.

„Etno” od działu etnografii, „gwasz” od rodzaju farb. Z dwóch cząstek słów stworzono jedno, które stało się hasłem przewodnim spotkania. „Etnogwasz” to warsztat malarstwa i jednocześnie nauka o jednej z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku. O szczegółach mówi prowadząca spotkanie Katarzyna Ociepa z Muzeum Częstochowskiego:

– Na warsztatach postaramy się stworzyć pracę podobną do tych, które tworzyła Janina Plucińska-Zembrzuska. Potrzebne będą: gazeta, czarna i biała farba gwaszowa, pędzle, papier kolorowy, blok techniczny A4, klej, ołówek oraz gumka. Podczas spotkania krok po kroku wyjaśnimy, co należy robić. Zapewniam, że będziecie Państwo zadowoleni. Warsztaty będą bardzo ciekawe.

Janina Plucińska-Zembrzuska urodziła się w Częstochowie w 1922 roku. Choć w swoim życiu wycierpiała wiele, ponad wszystkie trudy umiłowała pracę twórczą. O wystawie jej prac w Muzeum częstochowskim pisaliśmy w listopadzie, kiedy po blisko dwuletniej przerwie, spowodowanej pracami renowacyjno-konserwatorskimi, obrazy artystki wróciły do Działu Etnografii. Za odnowienie obrazów odpowiedzialna była konserwator zabytków Paulina Taranek:

– Janina Plucińska-Zembrzuska używała bardzo prostych form. W latach, kiedy żyła takie sposoby przedstawiania rzeczywistości, używania takich technik, były wówczas bardzo na czasie. Nie ukończyła Akademii Sztuk Pięknych, tworzyła w Częstochowie. Trendy w sztuce śledziła jednak na bieżąco.

Warsztaty „Etnogwasz” odbędą się 28 stycznia o godz. 16.00 na Facebooku Muzeum Częstochowskiego w ramach rozpoczętego w tym roku cyklu „Kreatywne czwartki”.

ABK

Skip to content