Zawsze pozytywni i służący dobrą radą. 20 października obchodzimy Europejski Dzień Seniora. To szczególny dzień, w którym przypominamy, jak ważną rolę pełnią osoby starsze w kształtowaniu młodego pokolenia.

Dla większości osób seniorzy kojarzą się z osobami słabszymi, bez większej energii. Nic bardziej mylnego. Wiele osób starszych lubi swój czas wolny spędzać aktywnie, spotykając się przy tym z innymi ludźmi. Wszelkiego rodzaju spotkania, zajęcia czy aktywności zapewnia im m.in. Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Seniorzy są bardzo silną grupą przy naszej Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Prowadzimy dla nich liczne projekty aktywizacyjne. Osoby w wieku 60+ mogą skorzystać z bogatej oferty rekreacyjnej i pomocowej. Jednym z takich projektów jest ETNA, czyli Emerytalne Towarzystwo Nowej Aktywności. Jest to grupa wolontariuszy seniorów, którzy podejmują inicjatywy na rzecz swoich lokalnych społeczności. Dzięki tym projektom mają ogromną styczność z ofertą kulturalną i turystyczną oraz przede wszystkim przestrzeń do spotkania się. Osoby starsze są coraz większą grupą pomocową przy naszej Caritas, potrzebują wsparcia nie tylko materialnego, ale też w walce z osamotnieniem i izolacją – powiedziała Paulina Gradek z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Dla seniorów oprócz różnych aktywności ważny jest przede wszystkim kontakt z innymi ludźmi. Nie zapominajmy, że często są to osoby samotne, które po prostu potrzebują czyjegoś towarzystwa. Zwykła rozmowa potrafi sprawić, że uśmiech pojawi się na twarzy starszej osoby. Tu z pomocą przychodzi Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów.

Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów, które prowadzimy już od 2013 roku, to miejsce dla osób starszych, które chcą się aktywizować. Mamy przy tym dzienny dom pomocy społecznej. Częstochowskie Centrum jest otwarte dla wszystkich seniorów, gdzie odbywają się zajęcia, m.in. z malarstwa, brydża, szachów, czy krawiectwa. Przede wszystkim seniorzy mogą również uczyć się języków obcych, np. angielskiego, niemieckiego, włoskiego. Do tego prowadzimy zajęcia z nauki sprzętów elektronicznych, aby nie mieli problemów z komunikacją ze światem i bliskimi. Osoby starsze uwielbiają również kawiarenki, gdzie mogą się spotkać i porozmawiać. Dzieje się bardzo dużo, dlatego zachęcam wszystkich, aby w wieku senioralnym zrobili coś dla siebie – mówiła Elżbieta Markowska, prezes częstochowskich Amazonek.

Europejski Dzień Seniora, obchodzony co roku 20 października, to idealna okazja, aby przypomnieć, jak ważną częścią naszego życie są osoby starsze. Należy o nich dbać oraz zapewnić im godne życie na starość i to przez cały czas, a nie tylko od święta.

JG

Skip to content