Rak skóry/fot. salve.pl

Uważna kontrola własnych znamion skórnych to istotne elementy wpływające na nasze zdrowie – zwłaszcza przed zbliżającym się okresem wakacyjnym. Jeśli zauważymy niepokojącą zmianę, nie bądźmy obojętni! Wczesne wykrycie choroby może uratować nasze życie. O profilaktyce, szczególnie w czasie upałów, przypominamy 12 maja, kiedy obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Czerniakiem.

Nowotwór najczęściej pojawia się u osób w wieku 24-40 lat. Warto jednak pamiętać, że wczesne wykrycie choroby daje 97% szans na całkowite wyleczenie. Warunkiem jest jednak wczesna diagnostyka – mówi dr n. med. Barbara Huras, onkolog:

– Jest to choroba, która w naszym kraju rozwija się dynamicznie. Na przestrzeni ostatnich 2 dekad zachorowalność na czerniaka wzrosła o 300%. To istotny problem, dlatego o profilaktyce powinniśmy mówić głośno. Zachorowalność związana jest z formą życia np. pracą w przestrzeni otwartej oraz dużą ekspozycją na słońce.

Czerniak należy do najbardziej agresywnych nowotworów. Rozwija się w komórkach wytwarzających melaninę, barwnik odpowiadający m.in. za kolor skóry. Dość często daje też przerzuty do węzłów chłonnych, kości i płuc:

– Udowodniony jest związek rozwoju czerniaka z nadmiernym nasłonecznieniem. Najgorsze co możemy zrobić to rozpocząć podczas urlopu intensywne opalanie. Dodatkowym zagrożeniem jest również korzystanie z solarium.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Przede wszystkim zgrubienia znamion, zmiany w ich dotychczasowej powierzchni i kolorze, krwawienia i swędzenie.

Pamiętajmy, że samoobserwacja ma duże znaczenie dla wczesnego rozpoznania choroby, co może uratować nasze życie.

ABK

Skip to content