Muzeum Częstochowskie zaprasza do udziału w warsztatach, które odbywają się w czasie ferii zimowych. We wtorek, 17 stycznia dzieci i młodzież odwiedziły Muzeum Górnictwa Rud Żelaza i dowiedziały się, jak wyglądała praca górników.

O szczegółach mówi Łukasz Pabich z Działu Historii Muzeum Częstochowskiego:

– Dzisiaj po prostu będzie oprowadzenie po Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Tak jak zawsze będziemy sobie opowiadać o „smyczenie kibla” czy o strzelaniu na przodku. Także to zwykle co u nas w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, zapraszamy serdecznie.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza istnieje jako samodzielny oddział Muzeum Częstochowskiego. Jest jedyną tego rodzaju placówką w kraju pokazującą dzieje oraz rozwój górnictwa rud w Polsce. W czasie oprowadzania zwiedzający mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek np. o windach:

– Pamiętajcie, że były dwie zjazdowe windy i działały jak waga, jak przeciwwaga. Jak jedna jechała do góry, to druga jechała na dół. Więc dwie windy były w szybie dla górników. Windy w bloku jadą 1 metr na sekundę. Nie jest to szybko. Natomiast górnicy jeździli 6 metrów na sekundę. Obok szybu z górnikami był szyb wydobywczy. I tym szybem wydobywczym jeździły tylko wózki. I ten z wózkami szyb, to winda jeździła 12 metrów na sekundę. Czyli bardzo szybko, a dla człowieka to za szybko.

Zajęcia organizowane przez Muzeum Częstochowskie przeznaczone są dla dzieci, jak i dla młodzieży. Wszelkie informacje o prowadzonych warsztatach umieszczone są na stronie internetowej Muzeum. Najbliższe warsztaty odbędą się 19 stycznia w Galerii Dobrej Sztuki, w ramach zajęć dzieci zwiedzą wystawę malarstwa, a na warsztatach plastycznych wykonają z papieru autorski witraż wyklejany różnobarwnymi bibułami.

Zwiedzanie Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

Skip to content