Już wkrótce uczniowie z Częstochowy i okolic zostawią w domu książki i zamiast nich spakują plecaki na wyjazd – w końcu do ferii zimowych 2024 zostało niespełna kilka dni. Zimowa przerwa od szkoły jest doskonałą okazją, aby odpocząć od codzienności i obowiązków. Wiele parafii i placówek na ten czas organizuje różne atrakcje. Zatem nie ma mowy o nudzie.

Ferie z Bogiem

Wiele parafii oraz organizacji kościelnych ma dla dzieci propozycje na okres ferii zimowych. Jest to czas, w którym na pewno nie zabraknie miejsca zarówno na wypoczynek, jak i na Eucharystię. Ks. Paweł Caban zdradził, że dzieci z parafii św. Marcina w Kłobucku pojadą w tym roku do Karpacza:

– Ferie zimowe przede wszystkim organizujemy wraz zaprzyjaźnionymi parafiami. Z parafią pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Myszkowie oraz parafią pod wezwaniem Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie. Organizujemy ferie dla dzieci i młodzieży z naszej parafii. Ferie w Karpaczu -wyjeżdżamy na kilka dni po to, by wspólnie się bawić, odpoczywać, modlić, nawiązywać nowe relacje. No i cieszyć się z tego czasu, który nam Pan Bóg daje, z tej zimy, która chociaż mroźna, ale niesie naszym sercom wiele radości. Myślę, że w pięknym, górskim krajobrazie będziemy mogli tę radość mocno również przeżywać we wspólnocie dzieciaków i młodzieży. A więc w kościele św. Marcina w Kłobucku, w naszej parafii ciągle coś się dzieje i ciągle zapraszamy do udziału, do uczestnictwa w życiu naszej lokalnej społeczności i także do śledzenia naszych mediów społecznościowych – Facebooka oraz Instagrama.

Zimowisko organizuje również Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. O szczegółach mówiła Paulina Gradek:

– Caritas z Archidiecezji Częstochowskiej w tegorocznym sezonie zimowym organizuje jak co roku zimowisko dla dzieci i młodzieży. W tym roku zimowisko będzie się w terminie od 28 stycznia do 3 lutego. Zapraszamy, mamy jeszcze kilka wolnych miejsc. Zimowisko jest organizowane dla dzieci od 6 roku życia do 6 roku życia. Zimowisko jest organizowane zarówno w formie ogólnodostępnej, jak i dla dzieci rolników, których rodzice ubezpieczeni są w pełni w Krysie. Dzieci rolników korzystają z dofinansowania Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników w wysokości 900 złotych, a więc koszt po ich stronie to tylko 300 złotych, natomiast zimowisko dla pozostałych dzieci i młodzieży to koszt 1200 złotych. Na zimowiska organizowane są wyjścia na lodowisko, będziemy także organizować wycieczkę do Tarnowskich Gór, do Kopalni Srebra i oczywiście kadra przez cały okres trwania zimowiska będzie organizowała liczne atrakcje, integracje.

Na zimowisko wybierają się też dzieci z Archikatedry Świętej Rodziny. Spędzą 4 dni w Zakopanem. Do tego samego miejsca wyjazd organizuje parafia św. Zygmunta – w tym przypadku tygodniowy.

Ferie kulturalnie

Ferie zimowe z Muzeum Częstochowskim zapowiadają się bardzo ciekawie. Szczegóły zdradziła Justyna Cocyk z muzeum:

– Jak co roku Muzeum Częstochowskie przygotowało bardzo bogatą ofertę. Muzeum Częstochowskie ma wiele obiektów, wiele działów, także każdy przygotował coś interesującego. I może zacznijmy od parku Staszica, bo tutaj będą odbywały się pierwsze feryjne warsztaty. Najpierw zaproszę Państwa do Pawilonu Wystawowego. Tam będą warsztaty, zrobimy sobie wystawę w dziale sztuki. Uczestnicy dowiedzą się jak wygląda praca muzealnika przy robieniu wystawy. Spróbują stworzyć też swoją własną wystawę w oparciu o wystawę malarstwa Adama Patrzyka. Kolejna propozycja tuż obok to multi-centrum Zodiak. Warsztaty „Przetrwać zimę”. Opowiemy jak przyroda radzi sobie w trudnych zimowych warunkach. Sprawdzimy kto zostaje, a kto ucieka na zimę z naszego kraju. Na przykładzie Islandii spróbujemy się także zastanowić, jak człowiek radzi sobie w takich trudnych zimowych warunkach. Potem skierujemy swoje kroki do centrum miasta. Tutaj propozycja w Galerii Dobrej Sztuki. W oparciu o wystawę Szopki Pozaeuropejskie zapraszamy dzieci na warsztaty o szopkach. Mimo tego, że już święta za nami, do końca lutego mamy taką przepiękną wystawę szopek pozauropejskich, więc jest to wyjątkowa okazja, żeby takie szopki można było tutaj na miejscu w Częstochowie obejrzeć. Oprócz samego zwiedzania ekspozycji dzieci, zainspirowane tym, co zobaczyły, będą mogły wykonać swoją własną szopkę. Tuż obok w w Ratuszu mamy bardzo fajne warsztaty, które poprowadzą historycy. Pobawimy się w detektywów. Uczestnicy zajęć dowiedzą się jak wygląda praca muzealnika od kuchni. Będą mieli do dyspozycji eksponaty, dowiedzą się jak taka praca z eksponatem wygląda. Będzie to też o tyle wyjątkowe zajęcie, że będą mogli też taką własną profesjonalną kartę muzealną w trakcie tych warsztatów założyć. Kawałeczek dalej na ulicę Katedralną przeniesiemy się do Kamienicy Mieszczańskiej. Tam Dział Przyrody przygotował propozycję „Co się dzieje zimą w lesie”. I tutaj ciekawe warsztaty, w trakcie których poznamy sposoby zwierząt na przetrwanie zimy. Dowiemy się w jaki sposób też prawidłowo dokarmiać zwierzęta, szczególnie tutaj mamy na uwadze ptaki, które bardzo często niestety przez nas są źle dokarmiane, także będzie się można nauczyć jak to zrobić we właściwy sposób. Oprócz samej pracy z eksponatem będą też warsztaty plastyczne. W tym samym obiekcie natomiast Muzeum Żydów Częstochowskich ciekawa propozycja – święta i tradycje żydowskie. Oprócz oprowadzenia po wystawie, która wprowadzi uczestników świat ciekawych historii tradycji żydowskiej, dzieci będą mogły zagrać w wyjątkową grę. I ostatnia nasza propozycja to rezerwat archeologiczny na Rakowie. Tutaj temat „Nie święci garnki lepią”. Z archeologiem będzie można zwiedzić samą ekspozycję, wystawę oraz cmentarzysko i spróbować własnych sił w lepieniu naczyń dawną techniką stosowaną w pradziejach.

O tym, co dla dzieciaków i ich rodziców przygotował Teatr im. Adama Mickiewicza, mówiła Katarzyna Szeląg z działu promocji:

– Czekamy na młodych i trochę starszych widzów z dwiema propozycjami spektakli. I pierwszą z nich jest „Czerwony kapturek” adresowany do tej młodszej widowni. Aczkolwiek biorąc pod uwagę to jak jest zrealizowana sztuka, że również starsze osoby będą się świetnie bawiły na tej bajce. Ona oczywiście tradycyjnie jest muzyczna, rozśpiewana, bo takie są nasze bajki. Jest przepiękna też scenografia, no i najważniejsze – nasz wilk jest bardziej śmieszny niż straszny, więc zapraszamy nawet najmłodsze dzieci, bo tutaj naprawdę nie ma się czego bać. Ta adaptacja jest troszeczkę uwspółcześniona, są wprowadzone dodatkowe postacie do tej bajki. Nie będę zdradzać jakie, bo chciałabym, żebyście państwo przyszli i sami zobaczyli. To 1 stycznia o godzinie 10. Można kupować bilety przez naszą stronę albo rezerwować w dziale promocji lub w kasie teatru. „Jak zostać smokiem” – można powiedzieć, że nasz bajkowy przebój. Wiemy, że spektakl bardzo podoba się publiczności, nie tylko częstochowskiej, bo z daleka do nas również jechali widzowie. Jest to bajka na motywach japońskich i wyreżyserowana przez Karolinę Okurowską-Wabnic, która w przepiękny, plastyczny sposób pokazała nam japońską wioskę, ukazała postać Harukiego, który wyrusza na poszukiwania swojego taty. Jest to bajka o uczuciach, jest to bajka o emocjach, o których, po spektaklu, długo jeszcze z dziećmi można rozmawiać, o tym co czują i dlaczego nie należy się wstydzić płaczu, łez, radości, żebyśmy nie bali się w ogóle okazywać tych uczuć sobie, bliskim osobom, przyjaciołom. Jest to bajka również o przyjaźni, bo Harukiemu towarzyszy w podróży lisica Ayumi. Pojawia się mnóstwo też innych postaci. Zapraszamy serdecznie, bo to nie jest bajka tylko dla dzieci. Właściwie to nie jest bajka, to jest prawdziwy spektakl z morałem i z cudownymi wrażeniami. Także zagramy 7 lutego o godzinie 10, jeśli komuś pasuje przyjść rano. 11 lutego o godzinie 16 również powitamy smoka. Zapraszamy całe rodziny, bo będzie to czas, kiedy można wybrać się po prostu razem na spektakl. Jest to niedziela, weekend, także myślę, że znajdziecie Państwo czas na zakończenie ferii.

Wielka przygoda czeka dzieci i młodzież podczas artystycznych ferii zimowych w Domu Oczami Brata. W tym miejscu zajęcia prowadzone będą przez doświadczone instruktorki Paulinę Kajdanowicz i Aleksandrę Tokarczyk, które są utalentowanymi aktorkami. Gwarantują nie tylko wspaniałą zabawę, ale również rozwijanie umiejętności artystycznych.

Ferie na sportowo

Ruch to zdrowie, warto o tym pamiętać także podczas ferii zimowych. RKS Raków Częstochowa również ma zamiar zorganizować dzieciom czas podczas tych dwóch tygodni, na sportowo – zdradził Michał Szprendałowicz, rzecznik prasowy klubu:

– Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej, gdzie jest dużo informacji na temat ferii, które organizujemy. Ferie z Rakowem to jest akcja, która sprawi, że w wielu okolicznych miejscowościach, które oznaczone są na takiej specjalnej mapie, pojawimy się, zorganizujemy zajęcia dla dzieci, będzie dużo atrakcji. Na pewno warto się zorientować, czy w danej gminie takie zajęcia będą organizowane i wziąć w nich udział. Wszystkie szczegółowe informacje można znaleźć na stronie rakow.com.

Atrakcji na tegoroczne ferie nie brakuje. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć wszystkim mieszkańcom Częstochowy udanego wypoczynku.

Skip to content