VI Częstochowski Festiwal Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich „Moja Mała Ojczyzna”, odbędzie się w poniedziałek i we wtorek (8 i 9 maja) w Akademickim Centrum Kultury „Politechnik”. Oprócz pokazów filmowych zaplanowano też spotkania z Michałem Tkaczyńskim oraz Krzysztofem Zanussim, reżyserami filmów.

Festiwal nie bez przyczyny jest organizowany w Akademickim Centrum Kultury „Politechnik”, w którym od 50 lat odbywają się spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Rumcajs”. Historię „Rumcajsa” przybliża Tadeusz Piersiak, przewodniczący zarządu DKF „Rumcajs”:

– DKF „Rumcajs” powstał w roku 1955 roku. Powstawał jako drugi, albo trzeci DKF w Polsce, po warszawskim, które było inicjatorem i wspierającą instytucją kolejnych klubów. Zarząd Klubu postanowił zwrócił się do członków do wzięcia udziałów w plebiscycie do wyboru nazwy i tą nazwą był „Rumcajs”. Dodam jeszcze, że w tym samym roku 1973 roku utworzony został DKF dziecięcy, który nazwano „Cypiskiem”.

Festiwal Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich został przywrócony po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Wcześniejsze edycje Festiwalu odbywały się na przełomie maja i czerwca, a także w październiku. W tym roku wydarzenie zaplanowano na drugi tydzień maja. O filmach, które zostaną wyświetlone mówi Krzysztof Kasprzak, zastępca przewodniczącego zarządu Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Rumcajs”:

– Wymyśliliśmy, że to będą trzy filmy. Pierwszy film w poniedziałek 8 maja Michała Tkaczyńskiego, jest to nasz częstochowski reżyser, pracuje w Zespole Szkół Plastycznych. Film o trzech Żydówkach, które przetrwały wojnę i opowiadają o niej. Po filmie będzie spotkanie z reżyserem, będzie można z nim porozmawiać. Kolejny dzień to 9 maj i został zaproszony Krzysztof Zanussi i zostanie wyświetlony jego najnowszy film „Liczba doskonała”. Ale też postanowiliśmy dodać film, który Zanussi kręcił w 93 roku. 17 minutowy przed „Liczbą doskonałą” zostanie wyemitowany jako taka ciekawostka.

Wszystkie seanse filmowe odbywać się będą w Akademickim Centrum Kultury „Politechnik”. Festiwalowi towarzyszyć będzie odsłonięcie tablicy na kamienicy przy al. NMP 71, upamiętniającej pioniera polskiej kinematografii Antoniego Krzemińskiego, który mieszkał właśnie w tym domu. Wydarzenie zaplanowano na 16 czerwca o godz. 12:00. Tablicę zaprojektowała Olga Żakowicz, a wykonał Jerzy Kędziora.

Skip to content