Festiwal Piosenki Podwórkowej

Po raz trzeci już Ponadregionalny Festiwal Piosenki Podwórkowej przygotowało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Częstochowie.
Uczestnicy prezentowali się 25 października od godziny 10.00 w Hali Polonia.

Udział w festiwalu wzięło około 600 osób, a na scenie pojawiło się 200 uczestników, z 30 placówek, z terenu 4 województw (śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego). Były to dzieci, młodzież i osoby dorosłe.

Jesteśmy ze sobą już jedenasty raz, natomiast trzeci jest jako ponadregionalny. Na siódmym festiwalu nasz ambasador stwierdził, że to się tak rozrasta, że nie powinniśmy zamykać się na Częstochowę i kupiliśmy ten pomysł. Może w przyszłym roku bezie to festiwal ogólnopolski. Daje on nam masę radości, osoby, które występują na scenie wkładają w to moc serca i trzeba to po prostu zobaczyć – mówi wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Częstochowie, Beata Mstowska.

Organizacja nie byłaby możliwa bez nauczycieli stowarzyszenia. Jedną z nich jest fizjoterapeutka, Monika Bąk:

Praca w stowarzyszeniu ma swój urok. Na pewno jest ona wymagająca. Ze strony rehabilitacji jest tutaj mnóstwo pracy, więc pracujemy prężnie. Rehabilitacja jest również formą zabawy dla nas i naszych podopiecznych. Często wykorzystujemy różne elementy zabaw i tańców. Nasi podopieczni nie mogą się doczekać tych spotkań. Są one dla nich bardzo ważne, ponieważ tutaj mogą się zaprezentować. Po prostu to uwielbiają.

Najważniejszymi osobami na festiwalu byli oczywiście sami uczestnicy oraz ich podopieczni. W tegorocznym festiwalu uczestniczyła opiekunka zespołu „Tornado” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Lublińca, Klaudia Brewka oraz jej podopieczna Marlena:

Mamy ogromne oczekiwania. Chcemy zobaczyć jak występują inne zespoły. Uważam, że te inicjatywy są przyszłościowe szczególnie dla naszych dzieci. Jest bardzo mało imprez, na których mogą się one pokazać. To ważny element dla nich, a także dla rodziców tych dzieci.

Jestem Marlena i dzisiaj wystąpię z ośmioma moimi koleżankami i kolegami. Będziemy przedstawiać utwór “Wodzionka”. Mam trochę tremy, ale to bardzo często się zdarza podczas takich występów – dodaje podopieczna Klaudii Brewki.

Na laureatów festiwalu czekały specjalne nagrody.

KF