Festyn „Poznaj sąsiada” – integracja poprzez zabawę

foto 1

W piątek (25 września) o godz. 14.00 na terenie Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie rozpoczął się festyn „Poznaj sąsiada”. Wydarzenie, które miało otwarty charakter, skierowane było do wszystkich częstochowian, zwłaszcza do osób z niepełnosprawnością. Impreza stanowiła świetną okazję do zapoznania się oraz zintegrowania ze sobą mieszkańców – przede wszystkim – dzielnicy Zawodzie, na terenie której znajduje się placówka.
Na początku festynu na scenie pojawili się wychowankowie szkoły, którzy wcielili się w wokalistów kultowego zespołu ABBA w utworze „Dancing Quenn”, a także w – popularną w ostatnim czasie – Sarsę. Grono licznych atrakcji, którymi wypełniony był program festynu, zasiliły akcje typu: animacje, malowanie buziek, warsztaty graffiti czy prezentacja psów wspomagających dogoterapię. Ponadto uczestnicy mogli obejrzeć na scenie pokaz ZUMBY czy występy wychowanków Stowarzyszenia AMICUS. Fragment swojej twórczości z kolei zaprezentował zespół muzyczny BO TAK, który zagrał dla uczestników festynu około godz. 16.00. Pod koniec imprezy pokaz tańca zaprezentowała ekipa SNAKE DANCE. Ponadto przez cały czas trwania festynu można było wziąć udział w loterii fantowej.
– Ideą dzisiejszej imprezy było zaistnienie naszej placówki w środowisku lokalnym. Nazwa festynu – „Poznaj sąsiada” – podyktowana była właśnie takim celem. Dla naszych uczniów jest to niezwykle ważne wydarzenie. Wszyscy wychowankowie naszej szkoły bezproblemowo się ze sobą integrują podczas tego typu imprez. Wszystkie atrakcje, które zapewnia program festynu rodzinnego, sprawiają naszym uczniom wiele radości. Dla dzieci niepełnosprawnych ważne jest również to, że mogą się zaprezentować na scenie – wyznał Tomasz Putowski, wicedyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie.
Festyn „Poznaj sąsiada” organizowany był w tym roku po raz pierwszy, jednak sądząc zarówno po reakcji niepełnosprawnych dzieci, jak i poświęceniu ich opiekunów, z pewnością nie ostatni.

Paulina Izdebska