Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje realizację kilku inwestycji związanych z obwodnicami w regionie częstochowskim.

Najważniejszą z nich jest budowa pięciu nowych obwodnic w województwie śląskim. Jedna z nich ma ominąć Blachownię i Herby.

– Przede wszystkim, ma ona zostać zrealizowana na podstawie programu budowy 100 obwodnic – mówi Marek Prusek, starszy specjalista ds. komunikacji społecznej GDDKiA w Katowicach. – Jest to program rządowy, który przewiduje realizację zadań w dalekosiężnej, bo sięgającej aż do 2030 roku, perspektywie. Jeśli chodzi o samą obwodnicę Blachowni i Herbów, to te miejscowości łączy DK 46 i to właśnie wzdłuż tej drogi ma powstać obwodnica.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała ponadto umowę na realizację prac związanych z montażem ekranów akustycznych i przeciwolśnieniowych na obwodnicy Częstochowy. Marek Prusak wyjaśnia, co wejdzie w zakres prac w ramach tej inwestycji.

– W zakres prac wchodzi obsługa geodezyjna, jak również montaż elementów bezpieczeństwa w postaci drzwi ewakuacyjnych, a także wszystkie czynności związane z zabudową konstrukcji, a więc sama konstrukcja słupów, a później wypełnienia, humusowanie, obsianie i oznakowanie dróg ewakuacyjnych.

Inwestycja będzie wykonana na odcinku autostrady A1 od węzła Częstochowa Północ do węzła Częstochowa Blachownia. W przetargu na montaż ekranów akustycznych wpłynęło siedem ofert. Najkorzystniejszą z kwotą ponad 14 mln 639 tys. złotych złożyło Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe GOMIBUD Sp. z o.o. z miejscowości Borek Szlachecki. Wykonawca zadeklarował także przedłużenie okresu gwarancji jakości na ekrany akustyczne o 5 lat, przy jednoczesnym skróceniu realizacji robót o 3 miesiące.

MSI

Fot.: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content