„Gdzie jest człowiek, tam jest i sztuka” – otwarcie „Strefy Sztuki” w szpitalu na Parkitce

W poniedziałek, 19 marca w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie oficjalnie została otwarta „Strefa Sztuki”. To przestrzeń, w której każdy pacjent i pracownik szpitala może podziwiać obrazy, odrywając się od często brutalnej rzeczywistości.

Dr hab. Jakub Jakubowski prof. UJD podkreślił, że ,,Strefa Sztuki” to innowacja na skalę kraju:

– To projekt, nad którym pracowaliśmy ok. 6 miesięcy, od samego pomysłu i idei do realizacji, która staje się faktem. Wchodzimy ze sztuką w przestrzeń szpitala miejskiego, konkretnie w te przestrzenie, które są komunikacyjne, czyli korytarze. Choć zdarzają się sytuacje, że przechodzimy nieraz obojętnie obok tych prac i obrazów, jednak bardzo wiele osób na nie zwraca uwagę. Wracając do samego pomysłu, jest on innowacyjny w skali kraju, bo oczywiście, kiedy mówimy o jakichś działaniach artyterapeutycznych, mamy na myśli zdobienie sal czy przestrzeni szpitali, jeśli chodzi o kwestię oddziałów dziecięcych. Tutaj jednak chcemy proponować konkretne historie, konkretne prace, które mogą także znajdować się w galeriach sztuki, czyli w miejscach docelowych dla niej przeznaczonych. Uruchamiając taką przestrzeń chcemy uruchomić i pobudzić jakąś wyobraźnię, pobudzić inną percepcję oraz też, żeby te osoby, myślimy szczególnie o pacjentach, by być może na chwilę zapomniały o jakimś trudnym momencie, o jakimś czasie, który niekoniecznie jest pozytywny.

Jakubowski zwrócił uwagę, że twórcy wystawy tworzyli wystawę pod określoną przestrzeń, w dowolnym nurcie:

– Tutaj nie ma określonej tematyki, jest klucz raczej metaforyczny. To znaczy znasz przestrzeń, do której masz przygotować pracę, znasz okoliczności wydarzenia, następnie musisz się do tego jakoś dostosować. Osoby, które biorą udział w tej wystawie, wiedziały o tym. Te wystawy będą mieć charakter czasowy i zmienny.

Na wystawie swój talent zaprezentowali artyści na co dzień związani z Uniwersytetem Jana Długosza:

– Prace, które możemy tutaj oglądać, są wykonane przez pracowników Wydziału Sztuki oraz doktorantów w dyscyplinie sztuki plastycznej, konserwacji dzieł sztuki, czyli osoby, które uczą się na trzecim poziomie polskiej ramy kwalifikacji. I to jest też istotne, że włączamy to do tzw. badań przestrzeni. Zaprezentowały się też osoby, które są jeszcze na etapie uczenia się, choć jest to już szkoła doktorska, więc etap zaawansowany. Docelowo na kolejne wystawy w tym cyklu już wejdą studenci z pracami w połączeniu z prowadzącymi. Chcemy, żeby to była prawdziwa strefa sztuki, pawilon sztuki, a brzmi to już coraz bardziej poważnie, już kolejne pomysły się pojawiają.

Patrycja Patykpsycholog kliniczny i psychoonkolog podkreśliła, że sztuka ma bardzo pozytywny wpływ nie tylko na pacjentów, ale na każdego, kto przechadzając się szpitalem ma okazję oglądać wystawę:

– Sztuka bardzo dobrze się spełnia w formie terapii. Zresztą jest taka dziedzina jak arteterapia, która jest wykorzystywana właśnie jako taka metoda wspomagająca w leczeniu pacjentów z różnymi chorobami, tym onkologicznymi. Dla nas, pracowników też. Ja dzisiaj przychodząc do pracy i idąc korytarzem głównym szpitala od razu zwróciłam uwagę na te piękne prace, które wiszą na ścianach. Na pewno rozweselają przestrzeń szpitalną, dodają optymizmu, którego brakowało.

,,Strefa Sztuki” to tylko jedna z inicjatyw, które w ostatnim czasie zostały zrealizowane w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. 11 marca miało miejsce uroczyste otwarcie odnowionej szkoły rodzenia, w której przyszłe mamy oraz ojcowie będą uczyli się do najważniejszej życiowej roli. Więcej na ten temat można przeczytać pod linkiem.

Skip to content