W dniach 19-21 stycznia 2023 roku odbędzie się w Częstochowie XXV Jubileuszowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych. Hasłem Konferencji są słowa Mahatmy Gandhiego: „Gdzie jest miłość, tam jest życie”. Przewodnictwo naukowe nad Konferencją objęła prof. Krystyna de Walden-Gałuszko.

– Dla uczestników konferencji, którzy tu przyjeżdżają po raz dwudziesty piąty, to jest bardzo ważne wydarzenie – mówi Anna Kaptacz, Prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej:

– Przy okazji tego szkolenia medyczno-psychologiczno-społecznego mamy również możliwość rozwoju duchowego. Opieka paliatywna zajmuje się człowiekiem całościowo, także tą sferą duchową, więc my musimy być do tego przygotowani, a gdzie najlepiej jak nie na Jasnej Górze. Tam zdobywamy tyle wartości i poprzez modlitwę i kontemplację, to mówią ludzie z Polski, że wyjeżdżają umocnieni, ubogaceni i czekają z utęsknieniem na tą konferencję, która odbywa się na początku każdego roku i cieszą się, że ona jest, bo ładują akumulatory i mają siłę, aby opiekować się swoimi pacjentami w hospicjach.

Tematyka Konferencji dotyczyć będzie teraźniejszości i przyszłości opieki paliatywnej, prawno–organizacyjnych aspektów funkcjonowania opieki paliatywnej, leczenia objawowego, wyzwań dla zespołów interdyscyplinarnych, medycznych aspektów opieki paliatywnej, profilaktyki i leczenia ran przewlekłych, wsparcia psychologicznego, duchowego i społecznego pacjentów. Ksiądz dr Tomasz Knop wyjaśnia jak ważna jest opieka duchowa wśród osób, które przebywają w hospicjum, jak ważne dobre słowo, ale przede wszystkim modlitwa:

– Od samego początku matka założycielka ruchu hospicyjnego, angielska pielęgniarka, która stworzyła pierwsze hospicjum. Zwracała uwagę, że człowiek kiedy jest chory na chorobę nieuleczalną i że zbliża się do śmierci, to nie cierpi tylko jego ciała, ale też jego psychika, cierpi też w wymiarze duchowym. Ona mówiła o bólu totalnym, czyli że to doświadczenie bólu obejmuje człowieka. W związku z tym bardzo doceniała wymiar duchowy, bo to jest taki temat związany z sensem życia. Człowiek, który zbliża się do śmierci pyta o sens życia i pyta co będzie ze mną po śmierci. Człowiek przygląda się swojemu życiu i dokonuje bilansu i ocenia trochę tego. Temat cierpienia duchowego i pomocy duchowej jest jednym z najbardziej kluczowych tematów pomocy hospicyjnej. Ruch hospicyjny pozwala popatrzeć na człowieka całego łącznie z tym, że gdy troszczymy się o ten wymiar duchowy, to człowiek zdrowieje, a przynajmniej mniej cierpi.

Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, współorganizatorami Zakład Medycyny i Opieki Paliatywnej Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej.

Skip to content