W ubiegłym roku 216 kandydatów złożyło dokumenty w zespole kadr Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, ubiegając się o przyjęcie do służby. Zatrudnionych zostało 54 funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę w różnych komendach garnizonu śląskiego.

W tym roku przyjęcia nowych funkcjonariuszy planowane są w pięciu terminach: 7 marca, 14 czerwca, 2 sierpnia, 19 września oraz 29 grudnia. Po przyjęciu w szeregi policji nowi kandydaci zostaną rozdysponowani w różne miejsca regionu, w zależności od zapotrzebowania.

– Trudno powiedzieć, ilu policjantów zostanie przyjętych w danym terminie, akurat do garnizonu częstochowskiego. W marcu w Komendzie Miejskiej Policji może być wolnych ok. 20-30 wakatów, ale to wszystko uzależnione jest od liczby odejść i przesunięć kadrowych – wyjaśniła podkom. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Do policji poszukiwani są kandydaci, którzy mają predyspozycje do pełnienia służby w jej szeregach. Muszą mieć m.in. polskie obywatelstwo, nieposzlakowana opinia i posiadać odpowiednią zdolność fizyczną oraz psychiczną do służby w tzw. formacjach uzbrojonych.

– Na pewno nie mogą być to osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo, w tym przestępstwo skarbowe. Dodatkowe punkty można zdobyć za posiadanie wykształcenia wyższego, za posiadanie tytułu ratownika medycznego, posiadanie prawa jazdy czy znajomość języka obcego. Szczegółowe informacje o postępowaniu kwalifikacyjnym można znaleźć na stronie Śląskiej Policji w zakładce „rekrutacja”. Zapraszamy wszystkich chętnych do składania podań codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:00 w zespole kadr i szkoleń przy ul. Popiełuszki. Przed wizytą należy telefonicznie umówić się na spotkanie. Numer telefonu znajduje się na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie – dodała policjantka.

Zawód policjanta jest specyficzny i na pewno nie dla każdego. Służba ta wymaga zaangażowania i poświęcenia. Oprócz satysfakcji, jaką przynosi, zmusza też do zmierzenia się z sytuacjami trudnymi, tragicznymi czy niebezpiecznymi. Według danych Komendy Głównej Policji na służbie ginie rocznie średnio czterech policjantów, a blisko pięć tys. zostaje rannych.

BNO

Skip to content