Inwestycje komunalne w roku 2021

fot. fb/rakow

Rozpoczynający się rok przyniesie w naszym mieście kolejne inwestycje. Jedne będą bardziej wyczekiwane i spektakularne, inne mniej. Placem budowy, na który od jakiegoś czasu zerka najwięcej par oczu w naszym mieście jest prawdopodobnie stadion tworzony dla Rakowa Częstochowa. Jak mówi Michał Konieczny, naczelnik Wydziału inwestycji i zamówień publicznych Urzędu Miasta, planowanych i trwających prac jest dużo więcej.

– Stadion Rakowa ma być w pełni oddany w lipcu i na ten moment nie mam informacji o żadnych opóźnieniach, które miałyby wystąpić. Wszystko wskazuje na to, że stadion zostanie ukończony w planowanym terminie. Programem najbardziej finansowo rozbudowanym, który dalej kontynuujemy, jest termomodernizacja ośrodków oświaty. Są to głównie szkoły podstawowe i przedszkola. Trwają też prace rozbudowy Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu przy ul. Jasnogórskiej. Podpisujemy w najbliższym czasie umowę na budowę instalacji sanitarnej przy Legionów, to inwestycja na ponad 3 mln zł. Na 31 marca planowane jest też oddanie w pełni do użytku Starego Rynku – mówił Michał Konieczny.

Przypomnijmy, że projekt rewitalizacji Starego Rynku rozpoczął się pod koniec 2017 roku. Pierwotny termin zakończenia prac minął w lipcu ubiegłego roku, o czym pisaliśmy tutaj. Co ciekawe, jak stwierdza Michał Konieczny, na plany inwestycyjne miasta większego wpływu nie miała panująca pandemia.

– Rzeczywistych inwestycji będzie w roku 2021 prawdopodobnie więcej niż latach poprzednich. Jest to efekt kilku różnych czynników, ale większość inwestycji jest dofinansowana z środków Unii Europejskiej lub Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Oczywiście koronawirus mógł wpłynąć na ewentualne opóźnienia lub dostępność pracowników dla firm, ale nie na zapotrzebowanie na inwestycje. Sytuacja na rynku budowlanym wydaje się dość dobra – mówił Michał Konieczny.

Najbardziej wyczekiwaną inwestycją jest Stadion Rakowa, który jednak jest dość daleki od pierwotnego projektu czy poziomu najlepszych obiektów w Polsce. Mimo to, jego oddanie z całą pewnością będzie wiązało się z wielką radością fanów czerwono-niebieskich, którzy w końcu będą mogli zobaczyć swoją drużynę w Częstochowie.