Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Częstochowie/fot. Radio Fiat

Jeden wyjazd, szybkie ukłucie, bezcenna radość z pomocy bliźnim. Oddanie krwi to tylko chwila, a może uratować ludzkie życie. Jak to zrobić? W prosty sposób! Spróbuj, a sam się o tym przekonasz.

Najważniejsze to po prostu chcieć. Gdy decyzja już zapadnie, warto pamiętać o kilku podstawowych warunkach. Więcej na ten temat mówi Izabela Trepka, zastępca dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach:

– Krew mogą oddawać osoby w wieku od 18 do 65 lat. Powinny być zdrowe i nieobciążone chorobami przewlekłymi (wyjątkiem jest np. nadciśnienie tętnicze). Dodatkowo osoba, która chciałaby oddać krew, powinna zjeść przed pobraniem lekki posiłek. Dzień wcześniej nie powinny jeść tłustych potraw. W dzień pobrania warto też wypić 0,5 l wody.

W dobie zachorowań na Covid-19 oddawanie krwi ma szczególnie znaczenie. Konkretnie chodzi tu o płynny składnik nazywany osoczem. Zawarte w nim przeciwciała neutralizują SARS-CoV-2, eliminując wirusa z organizmu osoby zakażonej. Jedna osoba może być dawcą nawet kilka razy – oczywiście z zachowaniem wymaganych odstępów czasu. Osocze, pobrane podczas jednej wizyty, można zastosować aż u trzech pacjentów. Warunki oddania są podobne, jak w przypadku poboru krwi:

– Oczywiście należy być ozdrowieńcem oraz mieć potwierdzenie przebycia choroby. Przeciwciała po przechorowaniu muszą być udokumentowane. Na pobranie można się zgłosić 14 dni po zakończeniu izolacji lub po upływie 14 dni po otrzymaniu dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.

W Częstochowie punkt poboru krwi i osocza znajduje się w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Kopernika.

ABK

Skip to content