Buty są kluczowym elementem podczas treningu biegowego. Spełniają szereg istotnych funkcji, zapewniając: bezpieczeństwo, komfort, wygodę, czy stabilizację. Odpowiednio dobrane gwarantują dobre rezultaty bez obawy o kontuzję. Jak zatem odpowiednio dopasować buty na okres zimowy?

Buty są kluczowym elementem podczas treningu biegowego. Spełniają szereg istotnych funkcji, zapewniając: bezpieczeństwo, komfort, wygodę, czy stabilizację. Odpowiednio dobrane gwarantują dobre rezultaty bez obawy o kontuzję. Jak zatem odpowiednio dopasować buty na okres zimowy?

Wielu miłośników biegania wydłuża swój sezon na okres zimowy. Niewątpliwie chcąc uprawiać tę dyscyplinę sportową w mroźnej i śnieżnej aurze, niezbędne będzie odpowiednie obuwie. Muszą być one dobrze dobrane do panujących warunków, które z reguły nie są korzystne. Na śliskiej nawierzchni znacznie łatwiej o upadek i kontuzję. W sklepach można spotkać coraz to nowsze modele, które są wyposażone w zaawansowania technologiczne. Dzięki takim rozwiązaniom bezpiecznie można przemieszczać się po zaśnieżonych, czy oblodzonych trasach. Buty do biegania w okresie zimowym muszą spełnić określone funkcje. Najważniejszą z nich jest ochrona stopy przed niskimi temperaturami, trudnymi warunkami, śniegiem, czy błotem pośniegowym. W okresie letnim te czynniki nie występują, dlatego obuwie powinno dobierać się do panujących warunków.

Przy odpowiednim wyborze butów kluczową rolę odgrywa podeszwa z bieżnikiem. Ma ona za zadanie zapewnić idealną przyczepność w trakcie biegu, niezależnie od podłoża. To niezwykle istotne, ponieważ decyduje nie tylko o komforcie, ale przede wszystkim o bezpieczeństwie biegacza. Najlepiej sprawdzi się głębszy bieżnik, pozwoli to na zwiększenie przyczepności do nawierzchni. Osoby trenujące w trudnym terenie mogą rozważyć zakup butów z krótkimi kolcami w podeszwie, które wbijają się w podłoże, jednak to rozwiązanie nie sprawdzi się na twardych nawierzchniach (np. asfalt). Podeszwy często posiadają chropowatą strukturę, bądź drobne wypustki, które odpowiadają za dobrą przyczepność niezależnie od podłoża.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów do biegania na zimę?

Buty do biegania w okresie zimowym muszą być solidne, odporne na uszkodzenia oraz działanie niskich temperatur. Tutaj kluczową rolę będzie odgrywać wysoka jakość materiałów. Mają za zadanie zapewnić nie tylko wygodę, czy bezpieczeństwo, ale również służyć na lata. Zimowa wersja obuwia zazwyczaj nie jest dodatkowo ocieplana, dlatego istotne jest także, aby posiadały membranę (delikatna siateczka), która ma za zadanie zabezpieczyć stopy przed wilgocią. Dodatkowo utrzymuje ona wytworzone ciepło wewnątrz, dzięki czemu stopy nie będą marznąć. Ma ona jednak jedną wadę, kiedy podczas biegu woda dostanie się do środka, trudniej będzie wysuszyć buty, dlatego też nie bez znaczenia jest także wyższa cholewka, która zazwyczaj posiada specjalną siateczkę z gęstszym splotem. Takie rozwiązanie nie tylko utrzymuje ciepło, ale również gwarantuje, że stopa będzie lepiej chroniona przed śniegiem, czy wodą, jednocześnie zwiększając stabilizację stopy.

Kluczową rolą jest również odpowiednie dobranie rozmiaru. Część producentów oferuje swoim klientom buty, które nie tylko będą dopasowane do rozmiaru i typu stopy, ale również do wagi biegacza. Takie rozwiązanie zapewnia zarówno bezpieczeństwo, które jest istotne w szczególności w okresie zimowym, gdzie łatwiej o kontuzję, jak i efektywność wykonywanego treningu. Przy zakupie butów warto pamiętać, że nie mogą one być za ciasne, ponieważ będą powodować otarcia i zmniejszą mobilność. Dodatkowo na stopę będą zakładane grubsze skarpetki, dlatego warto poświęcić czas i dobrać idealnie pasujący rozmiar.

Jak dobrać buty odpowiednie do konkretnej nawierzchni?

Nie każdy ma możliwość biegania po parku, czy w terenie. Część biegaczy trenuje w mieście na twardej często oblodzonej nawierzchni. Tutaj kluczową rolę odgrywa zróżnicowany i agresywny bieżnik, który będzie posiadał luźno rozstawione kolce. Pozwoli to na lepszą przyczepność i stabilność. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na grubą warstwę izolacyjną. Podobny rodzaj obuwia sprawdzi się także podczas treningu w lesie. Oprócz wymienionych elementów warto zweryfikować czy buty posiadają wzmocnioną podeszwę, mocniejszą cholewkę i membranę. Osoby biegające po górskich terenach powinny zaopatrzyć się w buty wyposażone w kolce w podeszwie lub raczki biegowe. Kolce najczęściej sięgają dwóch milimetrów poza linię bieżnika. Sprawiają, że but ma lepszą przyczepność, ponieważ wbija się w podłoże, dzięki czemu jest o wiele bardziej stabilny. Ich wadą jest fakt, że są wyczuwalne dla biegaczy. Warto pamiętać, że nadają się jedynie na nierówne tereny. Z kolei raczki sprawdzają się w trudnych i specyficznych warunkach. Ich zaletą jest także uniwersalność, ponieważ pasują do każdej podeszwy.

Warto również rozważyć zakup butów wyposażonych w zintegrowane stuptuty, dzięki którym śnieg nie dostanie się do wnętrza obuwia.

Jakie dodatki mogą okazać się niezbędne?

Prawidłowe przygotowanie do treningu biegowego to oczywiście buty, ale także odpowiednie dodatki. Jednym z nich są skarpetki, które mają zagwarantować dobrą izolację. Wykonane są z cieplejszych materiałów i mają wyższą cholewkę.

Istotną kwestią, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jest również widoczność. Nie zawsze trening odbywa się w ciągu dnia, czasami zdarza się biegać w mroku, dlatego odpowiednie odblaski na butach znacząco przyczynią się do lepszej widoczności. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się również system szybkiego wiązania. Jest to spore udogodnienie, ponieważ daje możliwość szybkiego poprawienia buta w krótkim czasie.

Dobrzej jakości wyposażenie to podstawa. Niejednokrotnie zdarza się, że wiąże się to również z wyższą ceną, jednak zdrowie i bezpieczeństwo jest najważniejsze. Tutaj z pomocą przychodzą sezonowe wyprzedaże zimowych butów do biegania. Warto zatem w okresie jesienno-zimowym sprawdzić oferty sklepów sportowych i udać się na zakupy. To doskonała okazja do „upolowania” wymarzonych butów w atrakcyjnej cenie.

Skip to content