Jaka będzie pogoda latem? Są pierwsze prognozy

Fot. Radio Fiat

Chociaż pandemia nieustannie ogranicza nam wolność, wielu z nas chciałoby jak najszybciej zaplanować sobie wakacyjny urlop. Ten często jest uzależniony od pogody. Dlatego też analitycy z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW przygotowali sezonową prognozę na okres od czerwca do sierpnia 2021 roku.

Jest to prognozowanie eksperymentalne i wynika z niego, że zarówno czerwiec, jak i lipiec będą w Polsce miesiącami upalnymi. Jak pogodowa sytuacja w okresie wakacyjnym będzie przedstawiać się w Częstochowie i regionie?

– Zarówno czerwiec, jak i lipiec będą ciepłe z temperaturami powyżej normy, natomiast sierpień będzie w termicznej normie. Normy to w uproszczeniu bardzo skomplikowany model klimatologiczny, którego wynik porównuje się do pogody odnotowywanej w ostatnich trzydziestu latach. Na tej podstawie wylicza się pewne średnie, do których porównuje się aktualną sytuację pogodową. Z dotychczasowych obliczeń wynika, że pierwsza część lata będzie zdecydowanie cieplejsza niż druga – odpowiedział Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jeśli chodzi o opady w Częstochowie, w okresie od czerwca do sierpnia prognozowane są umiarkowane opady, mieszczące się w granicach norm. To oznacza, że mało prawdopodobne jest występowanie anomalii, takich jak susze czy podtopienia.

– To jest dobra prognoza na kontynuację mniejszego zagrożenia suszą, z którą od wielu lat mamy do czynienia. Po śnieżnej zimie sytuacja się zdecydowanie poprawiła. Nie powinniśmy mieć do czynienia z nadmiernie deszczowymi okresami, jednak należy liczyć się z tym, że lato to czas nagłych opadów i burz – dodał rzecznik prasowy IMGW.

W najbliższych dniach do Polski z północy zbliża się kolejny front atmosferyczny, który przyniesie ze sobą znaczne ochłodzenie oraz opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu. Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ciągu najbliższego tygodnia na terenie całego kraju, temperatura nocami może spadać poniżej zera. Jak widać, zima nie ma jeszcze ochoty się z nami żegnać.

BNO