Jakiego lata możemy się spodziewać?

Dziś, 21 czerwca rozpoczęliśmy kolejną porę roku. Oczywiście chodzi o wyczekiwane przez wielu lato. Pogoda za oknem jaka jest każdy widzi – pochmurno i wietrznie. Jak będzie w dalszej części pory, która zbiega się z wakacjami i kojarzy się z odpoczynkiem w słońcu oraz wyjazdami?

Długoterminową numeryczną prognozę pogody dla naszego regionu przedstawia Radosław Droździoł – specjalista Centrum Modelowania Meteorologicznego:

Trzeba zaznaczyć, że jest to prognoza numeryczna, która jest tworzona na podstawie modeli numerycznych. Te modele pokazują nam, że lipiec w Częstochowie i regionie ma być miesiącem cieplejszym niż norma z lat 1991-2020. Natomiast jeśli chodzi o opady to mają być w normie. Sierpień bardzo podobnie. Będzie cieplej niż zwykle i opadowo również będzie standardowo.

Lato to również czas, kiedy szczególnie wzmożona jest obecność burz, często gwałtownych. Czy takich i innych niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych możemy się spodziewać?

-Możemy powiedzieć jak to wygląda statystycznie. Okres burzowy rozpoczyna się około 15 maja i trwa przez około 100 dni. Okres, w którym jest najwięcej zdarzeń burzowych to pierwsza dekada lipca, także możemy się spodziewać, że teraz ich będzie więcej. Właśnie na przełomie czerwca i lipca. Jest to związane z wymianą mas, gdy chłodniejsze powietrze spotyka się z ciepłym to właśnie powstają takie burze.

Prognozy są obiecujące, więc spokojnie można planować wakacyjny odpoczynek również w naszym mieście i okolicach.

Skip to content