Jedź tak, aby nie zapalono znicza Tobie

Źródło fot.: BP KEP

Każdego roku częstochowska policja włącza się w ogólnopolską akcję „Znicz”, podejmując działania poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego w czasie Uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego.

Akcja jest prowadzona ze względu na wzmożony ruch na drogach, spowodowany tym, że wielu z nas odwiedza groby bliskich, często oddalone o wiele kilometrów od miejsca zamieszkania. Okres przed 1 listopada to czas trudny dla kierowców i pracowity dla policjantów.

– Do zadań policjantów pełniących w tym czasie służbę będzie należeć zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych w kraju oraz drogach prowadzących do cmentarzy. W miejscach występowania znacznych spowolnień i utrudnień policjanci będą kierować ruchem. Stosowanie się do poleceń i wskazówek funkcjonariuszy z pewnością ułatwi wszystkim poruszanie się w zatłoczonych rejonach – powiedziała asp. szt. Barbara Poznańska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Mundurowi pomogą bezpiecznie dostać się kierowcom w okolice cmentarzy, które tradycyjnie odwiedzamy 1 i 2 listopada. Zareagują także na wykroczenia, stanowiące główną przyczynę wypadków drogowych. Mowa tu m.in. o przekroczeniu limitów prędkości.

– Nasi policjanci zwrócą również uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierowców, a także na ich nieprawidłowe zachowania wobec pieszych, których uczulamy natomiast, aby podczas korzystania z drogi mieli na uwadze własne bezpieczeństwo. Noszenie odblasków w sposób widoczny dla kierowców znacząco podniesie bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu – dodała oficer prasowa.

W podobnym okresie Straż Miejska zainicjuje akcję „Hiena”, mającą zapobiec kradzieżom na terenie cmentarzy.

– W poprzednich latach mieliśmy przypadki zatrzymania złodziei, dlatego teraz przed dniem Wszystkich Świętych ze wzmożoną siłą patrolujemy częstochowskie cmentarze i patrzymy, czy coś złego się wokół nich nie dzieje – mówił Artur Kucharski, rzecznik prasowy częstochowskiej Straży Miejskiej.

W celu usprawnienia dojazdu do nekropolii zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed wyjazdem w trasę. Z uwagi na utrudnienia, służby zalecają korzystanie w tym czasie z transportu publicznego.

BNO

Skip to content