Czerwiec to miesiąc, który przybliża nas do wakacji i wypoczynku. To moment kiedy więcej myślimy o naszych urlopach, niż o pracy. A skoro odpoczynek, to przede wszystkim powinien być bezpieczny i spędzony „z głową”, by nic poważnego się nie stało w momencie kiedy mamy cieszyć się z wolnego czasu, a nie spędzać np. w szpitalu.

Częstochowskie służby apelują, aby rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach, które czyhają na nie przez cały czas, nie tylko w czasie wakacji. Szerzej mówi o tym asp. sztab. Barbara Poznańska, oficer prasowy z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– Całkiem słoneczna, letnia aura, a temperatura powietrza zachęca do spędzania czasu wolnego na zewnątrz. By ten czas upłynął bezpiecznie nie zapominajmy o kilku podstawowych, ale jakże ważnych zasadach wypoczynku. Po pierwsze urlop nie zwalnia nas z opieki nad dziećmi, zainteresujmy się naszymi pociechami, warto porozmawiać o bezpiecznym zachowaniu, uczulić na zagrożenia związane z nieznajomymi osobami. Przypomnieć kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnie podczas jazdy rowerem, czy też hulajnogą. Uczulmy nasze dzieci, by nie udostępniały danych w internecie i klikały z głową.

Bezpieczny odpoczynek jest również ważny nad wodą. Znajomość kilku podstawowych zasad, których będziemy przestrzegać, zapewni nam spokojny relaks. O tych najważniejszych mówi mł. asp. Kamil Sowiński z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– Przede wszystkim pierwszą zasadą jest korzystanie z kąpielisk strzeżonych. Tak jest m.in. w Parku Lisiniec, gdzie bezpieczeństwa i porządku pilnuje grupa WOPR. Nie mniej ważną zasadą jest słuchanie poleceń ratowników, ponieważ to oni są odpowiedzialni za bezpieczeństwo i to oni mają najlepszą wiedzę o tym, jakie warunki panują obecnie w danym miejscu. Nieznajomość terenu może zaszkodzić nawet bardzo dobrym pływakom. Jako policja zwracamy też uwagę na trzeźwe korzystanie z uroków wakacji nad wodą. Woda i alkohol połączone z opieką nad dziećmi to największe błędy, które prowadzą do ogromnych tragedii.

Jest jeszcze jedna ważna zasada odnośnie bezpieczeństwa, o której trzeba pamiętać przebywając nie tylko nad wodą. Przypomina o niej asp. sztab. Barbara Poznańska:

– I bardzo ważna kwestia, wypoczywając nad wodą, aby nie pozostawiać swoich rzeczy bez opieki, bo złodziej tylko czeka na taką okazję wtedy oprócz skradzionego portfela, telefonu może dojść do kradzieży tożsamości.

Uważać na siebie i na innych uczestników, czy to w ruchu drogowym, czy na kąpielisku powinniśmy zawsze. Nośmy odblaski i kamizelki odblaskowe podczas np. jazdy rowerem, czy podczas spaceru po zmroku, ponieważ nie wiemy kiedy mogą uratować nam życie. Niemal każdego roku na kąpieliskach w Częstochowie i okolicach dochodzi do co najmniej jednego śmiertelnego wypadku spowodowanego utonięciem w wyniku nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa. Uważajmy na siebie!

Skip to content