„Każdy, kto kocha książki, może zostać bibliotekarzem.” – gość Poranka Radia Fiat Anna Boraczyńska

8 maja obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. O pracy bibliotekarza i nie tylko opowiadała w Poranku Radia Fiat, Anna Boraczyńska z Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego.

Niejedna osoba lubiąca czytać książki marzyła o tym, aby zostać bibliotekarzem i mieć możliwość ich czytania i przebywania wśród nich. Czy faktycznie praca bibliotekarza tak wygląda, że tylko czyta się książki między regałami pełnymi woluminów, wyjaśnia Anna Boraczyńska:

– Praca bibliotekarza wiąże się z wieloma obowiązkami. Aby móc czytać książki, najpierw należy je zamówić, opracować, udostępnić, a także uporządkować na bibliotecznych półkach. Trzeba również na bieżąco śledzić rynek księgarski, aby zapoznać się z nowościami wydawniczymi. W pracy niestety nie mamy czasu na czytanie.

Coraz częściej w bibliotekach organizowane są zajęcia komputerowe przeznaczone dla osób starszych, warsztaty artystyczne i spotkania z autorami książek. O tym, co oprócz wypożyczania książek oferuje Biblioteka Publiczna w Częstochowie, wyjaśnia Anna Boraczyńska:

– Działamy kulturalnie od wielu lat. Zaczynamy dziś tydzień bibliotek. Na ten czas zaplanowaliśmy coś dla każdego – od maluchów w przedziale wiekowym 1,5-4, poprzez młodzież, osoby dorosłe i seniorów. Od kilku lat funkcjonuje Biblioteka Malucha, zajęcia dla najmłodszych prowadzone są przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży. Bardzo cieszy nas fakt, że dzieci od maleńkości zapoznawane są z możliwościami, jakie oferuje biblioteka. Planowane są dwa spotkania dla dorosłych. Jutro o 18:00 w Bibliotece Głównej odbędzie się spotkanie z Elżbietą Stępień. Autorka będzie opowiadać o swojej ostatniej publikacji. W czwartek miejsce będzie miało spotkanie dla entuzjastów biografii. Pojawią się na nim pisarki Sylwia Chwedorczuk i Moniką Śliwińską. Usłyszeć będzie można o tym, jak pisać biografie, które zainteresują współczesnego czytelnika.

Raport dotyczący stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2022, który upubliczniła Biblioteka Narodowa pokazuje, że od roku 2020 jest wzrost czytelnictwa literatury kryminalnej z 24% do 32%, a fantastyka i fantasy uzyskała spadek z 11% na 7%. Autorzy lektur szkolnych, w tym Henryk Sienkiewicz, zajmują wysokie pozycje w rankingu.

 

Skip to content