Kiedy rewitalizacja Starego Rynku?

Nie tak dawno po remoncie oddano do użytku mieszkańcom Częstochowy Plac Orląt Lwowskich na Rakowie. Częstochowianie czekają teraz na remont i rewitalizację miejsca bardzo mocno związanego z historią naszego miasta. Chodzi o Stary Rynek – miejsce ważne, ale wydaje się zapomniane. Jakiś czas temu w różnych mediach pojawiły się informacje, że Urząd Miasta pracuje nad koncepcją przebudowy Starego Rynku, i że pierwsze działania w terenie mają zostać podjęte już w 2017 roku. Jak na razie nic się w tym urokliwym miejscu nie dzieje, a jak twierdzą niektórzy, mogłoby ono, pod względem kulturalnym, stać się alternatywą dla Placu Biegańskiego. O tym, na jakim etapie są prace nad rewitalizacją Starego Rynku mówi Włodzimierz Tutaj z częstochowskiego magistratu:
– Rewitalizacja Starego Rynku jest postulatem realizowanym etapami. Jest to inwestycja, która może pochłonąć nawet 26 mln złotych, na tyle szacujemy wartość tej inwestycji, przy czym staramy się o 16 mln złotych dofinansowania. W sumie 19 mln złotych byłyby to tzw. koszty kwalifikowane robót rewitalizacyjnych, natomiast pozostałe 7 mln złotych, chociaż ostateczną kwotę poznamy po przetargu wykonawczym, to są środki przeznaczone na układ drogowy, na wszystkie te części, które nie wchodzą nam bezpośrednio w projekt rewitalizacyjny.
Według koncepcji architektonicznych, wygląd Starego Rynku zyska na funkcjonalności i nabierze ciepłego charakteru:
– Wiadomo, że będzie tam teatr rzeźb Jerzego Kędziory – wylicza Tutaj, – szklany pawilon, który eksponowałby pozostałości starego ratusza i pozwalał zajrzeć w podziemia Starego Rynku. Będzie zatem część ekspozycyjna z prowadzącymi do niej amfiteatralnymi schodami oraz część nadziemna, szklana z przeznaczeniem gastronomicznym i użytkowym. Na Starym Rynku pojawić się ma również dużo zieleni, i zasadzonej, i w donicach.
Jedynym zgrzytem w planowanym nowym wyglądzie Starego Rynku wydaje się być niestety Dom Handlowy „Puchatek”, którego bryła zamyka przestrzeń rynku od strony zachodniej. Niestety nie jest to budynek miejski i miasto nie ma wpływu na jego kształt. Ale może byłoby warto wspólnie z właścicielami budynku opracować koncepcję jego przynajmniej częściowej przebudowy tak, żeby utrzymać na Starym Rynku klimat kolorowych kamieniczek otaczających plac.

ZD

Poniżej zamieszczamy wizualizacje Starego Rynku po rewitalizacji.

Skip to content