Kolejarze wspierają strażaków z CS PSP

Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie będzie mogła zapewnić lepsze warunki do ćwiczenia w ramach działań na torach kolejowych. Placówka będzie mogła zbudować specjalne stanowisko do szkoleń dzięki przekazaniu odpowiednich elementów toru przez Polskie Linie Kolejowe.

Niewykorzystywany przez kolejarzy sprzęt przyda się na strażackim poligonie. To kolejna darowizna Polskich Linii Kolejowych dla Państwowej Straży Pożarnej.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie kilkaset podkładów i elementy toru. Strażacy zbudują z nich tzw. trenażer, czyli stanowiska do ćwiczenia akcji ratowniczych prowadzonych podczas wypadków na torach. Liczymy, że przekazanie elementów toru pozwoli na rozszerzenie formy ćwiczeń prowadzonych w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Jest to wsparcie od Polskich Linii Kolejowych dla doskonalenia służb ratujących życie w akcjach na terenie kolejowym. Budowa miejsca ćwiczeń już się rozpoczęła i planowana jest do listopada. Przewidziano, że docelowo tory będą wyposażone także w sieć trakcyjną oraz pojazdy kolejowe. Wagony pasażerskie posłużą do ćwiczeń akcji uzyskiwania dostępu do poszkodowanych. Do szkoleń z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego będzie używany wagon typu cysterna. Stanowisko do ćwiczeń akcji kolejowych zostanie całkowicie udostępnione w kwietniu 2022 roku – mówił Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Wypadki pociągów, w których biorą udział pasażerowie to rzadkość. Niemniej jeśli już nastąpią, są bardzo trudnym wyzwaniem dla służb, m.in. ze względu na trudny dostęp do poszkodowanych. Stąd konieczność nauki młodych strażaków ratowania z wykorzystaniem infrastruktury kolejowej.

– Chcemy otworzyć się na szkolenia na całą Polskę i uczyć jak najwięcej strażaków po to, aby rozwiać przyszłe kadry w tym kierunku. Pozyskanie cysterny kolejowej będzie mieć również olbrzymi wymiar dla procesów kształcenia i przyszłego ratownictwa, ponieważ będziemy ćwiczyć ratownictwo chemiczno-ekologiczne. Ćwicząc na prawdziwych torach z prawdziwymi wagonami, jesteśmy w stanie realistycznie przygotować przyszłych strażaków do swoich obowiązków – tłumaczył bryg. Dariusz Andryszkiewicz, rzecznik prasowy komendanta Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

To nie pierwsza współpraca Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej z Polskimi Liniami Kolejowymi. W 2015 roku szkoła otrzymała akcesoria torowe i szyny, co umożliwiło stworzenie stanowiska do ćwiczeń związanych z kolizjami na torach pociągów i samochodów ciężarowych. Polskie Linie Kolejowe przekazują niewykorzystywane już elementy infrastruktury i sprzęt do różnych instytucji. Tylko w tym roku PLK przekazały osiem darowizn o łącznej wartości 170 tys. zł.

BNO

 

Skip to content