Kolejne pieniądze dla szpitala na Parkitce

Utworzenie trzech nowoczesnych sal operacyjnych o profilu onkologicznym to cel, jaki stoi przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym na Parkitce. Modernizacja oddziału onkologicznego będzie możliwa za sprawą dodatkowych prawie 3 mln zł, które szpital pozyskał z funduszy europejskich właśnie na ten cel.

Co za tym idzie teraz pula pieniędzy, która pomoże podnieść jakość leczenia onkologicznego w tym szpitalu, wzrosła do ponad 21 mln zł. Uroczyste przekazanie aneksu o podwyższaną kwotę dotacji miało miejsce podczas konferencji prasowej zorganizowanej na terenie szpitalu. Obecny był na niej m.in. Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, który przyznał, że pomoc dla szpitala jest wynikiem dobrej współpracy rządu, samorządu oraz Komisji Europejskiej.

– Zdrowie to kluczowy element naszego życia i bardzo się cieszę, że Parkitka po latach technicznego niebytu wraca do dobrego poziomu. To wszystko jest możliwe dzięki wielu projektom, które są realizowane w tym miejscu ze środków unijnych. Jako marszałek zawsze wolę kierować poieniądze na inwestycje, niż pokrywanie ujemnego wyniku. Mieszkańcy tego subregionu zasługują na dobry szpital – mówił Marszałek Województwa Śląskiego.

W ciągu ostatnich trzech lat do szpitala na Parkitce wpłynęło ponad 100 mln zł. Zdaniem Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej jest to bardzo duże wzmocnienie finansowe, które pozwoli na podniesienie standardu usług medycznych i zapewnienie mieszkańcom Częstochowy i województwa dostępu do dobrze wyspecjalizowanej i wykwalifikowanej kadry medycznej.

– To wzmocnienie finansowe z całą pewnością usprawni proces leczenia i spowoduje, że będzie ono szybsze, skuteczniejsze, a przede wszystkim będzie się odbywało w lepszych warunkach, również technicznych. Marszałek zwraca szczególną uwagę na to, by system ochrony zdrowia w województwie śląskim rozwijał się równomiernie i sprawiedliwie. Nie tylko Górny Śląsk i Podbeskidzie, ale również Ziemia Częstochowa i Subregion Północny Województwa Śląskiego – tłumaczyła poseł do Parlamentu Europejskiego.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie to największy szpital marszałkowski. Poza placówkami klinicznymi ulokowanymi w Katowicach to także największy szpital w województwie. Zbigniew Bajkowski, dyrektor placówki chce, aby do końca jego kadencji szpital na Parkitce był jedną z najlepszych placówek leczniczych w województwie śląskim.

– W czasie pandemii całkowicie zmodernizowaliśmy centralną sterylizatornię. W tej chwili na trzecim piętrze budujemy oddział gastroenterologiczny, na który pozyskaliśmy ok. 6 mln zł. z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 16 sierpnia otwieramy najnowocześniejszy akcelerator w zakładzie radioterapii. Kosztował on ok. 9,4 mln zł. Pozyskaliśmy też ok. 12 mln zł na program informatyzacyjny szpitala związany z przechowywaniem danych i prowadzeniem elektronicznej dokumentacjom – powiedział dyrektor szpitala na Parkitce.

Szpital na Parkitce przez lata był obiektem niedoinwestowanym i cieszącym się złą opinią wśród mieszkańców regionu. Jak zauważa Beata Kocik, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego, sytuacja z roku na rok się poprawia, m.in. dzięki przychylności lokalnych władz.

– Poprzedni marszałek mimo obietnic oraz naszego dopominania się, nie dofinansowywał tego szpitala. W obecnej kadencji marszałek oraz parlamentarzyści z naszego regionu działają w jednej drużynie – dodała Beata Kocik.

W trakcie pandemii w szpitalu trwało ponad 30 różnego rodzaju inwestycji. Mimo to szpital działał i był dostępny nie tylko dla pacjentów z COVID-19, ale także z innymi dolegliwościami. Z małą przerwą trwały tam również zabiegi planowane.

BNO

Skip to content